Spor

Türk eskrim tarihinin erkekler epe kategorisi dünya şampiyonalarında ilk derece Doruk Erolçevik’ten geldi

17 Nisan 2024 18:03

T24 Spor

Dünya Gençler ve Yıldızlar Eskrim Şampiyonası’nda mücadele eden Doruk Erolçevik, yıldız erkekler epe kategorisinde altın madalya kazandı.

Türkiye Eskrim Federasyonunun (TEF) açıklamasına göre, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen şampiyonada piste çıkan Doruk, Büyük Britanyalı Sameer Sunder-Rajan’ı 15-7, Suudi Arabistanlı Ahmed Hazazi’yi 15-8 ve Kanadalı Daniel Rubin’i 15-10 yenerek çeyrek finale yükseldi.

Tarafsız sporcu Elisei Pisarev’i 13-12, İtalyan Federico Varone'yi ise 15-10'luk skorla geçerek adını finale yazdıran Doruk, Mısırlı Eslam Osama ile karşılaştığı altın madalya maçını da 15-13 kazandı.

Erolçevik, böylece erkekler epede Türk eskrim tarihinin dünya şampiyonalarındaki ilk derecesini elde etti. Geçtiğimiz aylarda Napoli'de düzenlenen Yıldızlar ve Gençler Eskrim Avrupa Şampiyonası'nda kazandığı bronz madalya ile epede Türk eskrim tarihinin ilk Avrupa derecesine sahip olmuştu.

TIKLAYIN | Milli eskrimci Nisanur Erbil: 14 yaşında tek başıma bu yola çıktım'60 Saniyede Olimpiyatlar' serisi için TIKLAYIN