Gündem

Tunceli'de kayıp üç genç için 35 milyon metreküp su boşaltılacak

04 Mayıs 2023 15:02

Tunceli'de, Munzur Çayı'na uçan otomobildeki kayıp üç kişiyi arama çalışmaları kapsamında Uzunçayır Baraj Gölü'nün kapakları açıldı. 3 gün sürecek tahliyede, 35 milyon metreküp suyun boşaltılacağı öğrenilirken, 14. gündeki çalışmalarda suyun 1 metre düştüğü gözlendi.

Ramazan Bayramı tatilinde, 21 Nisan günü, Diyarbakır'dan geldikleri Tunceli'de, doğal güzellikleriyle öne çıkan Ovacık ilçesindeki Munzur Gözeleri'ni görmek isteyen Mehmetcan Demiral (22), Baran Aslantaş (22) ve Azad Demiral'ın (21) içinde olduğu otomobil, Tunceli-Ovacık kara yolunun 40. kilometresindeki Aşağı Torunoba mevkisinde, sürücünün kontrolünü yitirmesi sonucu Munzur Çayı'na uçtu.

Otomobildeki üç kişi, suda kayboldu. Kayıp gençler için farklı kurumlardan oluşan bin 200 kişilik ekiple arama çalışması başlatıldı.

Baraj kapakları açıldı

Çalışmaların sonuç vermeyince Munzur Çayı ile Uzunçayır Baraj Gölü'nün su seviyesini düşürmek için dün akşam saatlerinde baraj kapakları, Valilik talebiyle açıldı. Arama çalışmaları 14. günde de devam ediyor.

Devlet Su İşleri 93. Şube Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, baraj kapaklarındaki su tahliyesi saniyede 250 metreküpe çıkartılırken, 3 günde toplamda 35 milyon metreküp suyun boşaltılacağı öğrenildi.

Munzur Arama Kurtarma Derneği (MUDAK) Başkanı Mehmet Bidav, "Baraj kapakları su seviyesinin düşmesi ve bizim arama alanlarımızı biraz daha daraltmak amacıyla açıldı. Vali Bey, inisiyatif kullandı. Yaklaşık 35 milyon metreküp su boşaltılacak.

Kıyı alanlarında boşalma olacak. Biz bu arada kontroller yapacağız. O gençleri bulmayı umuyoruz. Yaklaşık 55 kilometrelik alanda arama gerçekleştiriyoruz. Böylece 17 kilometresini kontrol edip diğer alanlara yöneleceğiz. Dün saat 20.30'dan itibaren baraj kapaklarının açılmasından sonra su seviyesi yaklaşık 80 santimetre düştü. Bu bizim aramalarımızı kolaylaştırıyor. Umudumuz o ki biz bunu kısa sürede sonuçlandıracağız
" dedi. (DHA)