Gündem

Kayyım Vali Sonel'den Komünist Başkan Maçoğlu'na 'borç' yanıtı

"Kendisini tehdit eden Kandil ile uzlaşma çabasını kayyum dönemine çamur atarak sağlamaya çalışmaktadır"

06 Nisan 2019 15:12

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerde yüzde 32.77 oy alarak Türkiye Komünist Partisi'nden (TKP) Tunceli Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, dün mazbatasını aldıktan sonra belediyeyi 68 milyon borçla devraldıklarını açıkladı. 

Tunceli Belediyesi'ni yaklaşık iki yıl boyunca kayyım olarak yöneten Vali Tuncay Sonel, Maçoğlu'nun belediyenin borçları konusundaki sözlerine bugün yazılı açıklama ile yanıt verdi.  Maçoğlu'na "Kendisini tehdit eden Kandil ile uzlaşma çabasını kayyum dönemine çamur atarak sağlamaya çalışmaktadır" yanıtını veren Sonel, belediye kaynaklarının yöre halkının huzurlu bir kentte yaşamaları için kullanıldığını öne sürdü. 

Vali Sonel, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"5 Nisan 2019 tarihinde Tunceli Belediye Başkanlığı görevine başlayan ve daha ilk günden kayyum dönemini hedef alan zihniyet bilmelidir ki; kendisini tehdit eden Kandil ile uzlaşma çabasını kayyum dönemine çamur atarak sağlamaya çalışmaktadır. Biz teröre hizmet eden bir belediye devraldık. Şu an Tunceli'yi huzur şehri olmanın yanı sıra, herkesin imrendiği bir şehir haline getirdik. Tunceli'nin çehresi değişti. Kayyum öncesi 29 milyon TL borç var iken, bu borcu görev yaptığımız dönem içinde 16 milyon TL'ye düşürdük. Ayrıca bu borcu düşürürken görev yaptığımız süre içerisinde 31,7 milyon TL kredi ile 625 milyon TL tutarında yıllardır konuşulan ama yapılmayan projeleri hayata geçirdik. Dönem içerisinde yaptığımız yeni yatırımlar ile 12 milyon TL kira geliri sağlanırken, bunun yanı sıra 6 milyon TL değerinde de yeni araç filosunu şehrimize kazandırdık. Verdiğimiz rakamlar ve örnekler gösteriyor ki kayyum öncesi belediyenin tüm kaynakları şehirde yaşayanlara değil teröre gittiği ortada iken, kaynaklar yöre insanımızın huzurlu bir kentte yaşamaları için kullanılmıştır. Şehirde yaşayan vatandaşlarımızın memnuniyeti bizler için önemlidir. Daha ilk günden çamur atılmasını kamuoyunun takdir ve vicdanına bırakıyoruz."

TKP'den Tunceli Belediye Başkanı seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, mazbatasını aldıktan sonra belediyeyi 68 milyon borçla devraldıklarını açıklamıştı.