Ekonomi

TÜİK'ten Başkan Çetinkaya'nın "enflasyon" sözleri hakkında açıklama: Bağlamından koparılarak servis edildi

10 Temmuz 2024 20:44

Türkiye İstatistik Kurumu'ndan (TÜİK) Başkan Erhan Çetinkaya’nın tepki çeken “enflasyonun yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında bir fark bulunmadığına” ilişkin açıklamasının bağlamından koparıldığını savunuldu. Açıklamada, “Başkanımız bir soru üzerine ‘Yüzde 45 ve yüzde 75 oranlarının her ikisi de son derece yüksek enflasyon oranlarıdır’ ifadesini kullanmış olup açıklamalar bağlamından koparılarak maksatlı olarak medyaya farklı bir şekilde servis edilmiştir” denildi.

TÜİK'ten, Başkan Çetinkaya’nın önceki gün medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda yaptığı ve dün basına yansıyan değerlendirmelerine ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kurum Başkanımız Dr. Erhan Çetinkaya tarafından 08.07.2024 tarihinde medya kuruluşlarının Ankara temsilcilerine yapılan sunumda yer alan ve toplantıda konuşulan hususların manipüle edildiği görülmektedir. Başkanımız bir soru üzerine ‘Yüzde 45 ve yüzde 75 oranlarının her ikisi de son derece yüksek enflasyon oranlarıdır’ ifadesini kullanmış olup açıklamalar bağlamından koparılarak maksatlı olarak medyaya farklı bir şekilde servis edilmiştir.”

Ne olmuştu?

Erhan Çetinkaya'nın, medya kuruluşlarının temsilcileriyle yaptığı toplantıda, "enflasyonun yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında bir fark bulunmadığını' söylediği, “Fiyatlar artıyor. 100 TL olan ürünün fiyatı bir yıl sonra 175 veya 145 TL olacak arasında can yakıcılığı açısından bir fark yok. Psikolojik olabilir belki. TÜİK Başkanı ve bir vatandaş olarak da söylüyorum, matematiksel bir gerçeklik” ifadelerini kullandığı, basına yansımıştı.

TIKLAYIN - TÜİK Başkanı: Enflasyonun yüzde 75 olmasıyla yüzde 45 olması arasında fark yok