Gündem

TÜBİTAK birincisi öğrenciye Koç Üniversitesi yurdunda işkence: Alevi olduğum için beni odadan atmak istiyordu

"Kürt olması kötü bir şey değil, Kürt olup da kendini Türklerle eşit görmesi kötü bir şey"

04 Ocak 2024 17:18

TÜBİTAK birincilik ödülü sahibi, üniversite öğrencisi F. B., Koç Üniversitesi'nin yurt odasında saldırıya uğradı. kendileri ile kaldığı odadan ayrılmasını isteyen Hasan Ege Karanfil, F.B.'yi kemerle dövdü. Kızgın ütüyü F. B.’nin yüzüne yapıştırmaya çalışan Hasan Ege’nin yönlendirmesi ile Arda D. de oda arkadaşlarının yüzünü ve karnını kesici aletle kesti. Konuyla ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Şiddete maruz kalan F.B., "Alevi olduğum için ve bana karşı ayrımcılık yaptığından dolayı beni odadan atmak istiyordu. Kendisinden şikâyetçi olacaktım. Ancak, öğrenci olduğu için sabıkasına yansımasını istemediğim içim şikâyetçi olmadım. Halen bana ayrımcılık yapmaya devam ediyor” dedi. 

Halk Tv'den Dinçer Gökçe'nin haberine göre, Koç Üniversitesi'nin öğrenci yurdunda TÜBİTAK birincilik ödülü sahibi üniversiteli F. B. aynı odayı paylaştığı Hasan Ege Karanfil ve Arda D. tarafından Alevi olması gerekçe gösterilerek saldırıya uğradı. 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturmaya göre olay 15 Kasım gecesi yaşandı. Stanford Üniversitesi dahil olmak üzere yurtiçi ve yurt dışındaki birçok üniversiteden kabul alan F. B., özel bir üniversiteyi tam burslu kazandı. 21 yaşındaki F. B. geçen 19 Ekim günü, 3 öğrencinin kalabildiği yurt odasına yerleşti. 

Odayı terk etmesi için baskı yapmışlar

Anılan odada F. B.’nin yanı sıra hukuk fakültesi öğrencisi Hasan Ege K. (21) ile arkadaşı Arda D. (22) de kalıyordu. Kısa süre sonra yurt odasında gerilim yaşanmaya başladı. Soruşturma dosyasına giren kayıtlara göre, Hasan Ege K. ve Arda D., F. B.’den odayı terk etmesi için baskı kurmaya başladı.

Baskı nedeniyle odasını terk edip okulun laboratuvarında yatmaya başladı 

İkili bir süre sonra, F. B.’ye şiddet uygulamaya başladı. Gördüğü baskı nedeni ile geçen 13-14 Kasım’da okulun laboratuvarında yatan F. B., 15 Kasım gecesi banyo yapmak için odasına gittiğinde ise dehşeti yaşadı. Daha önce Hasan Ege Karanfil'in kemerle vurduğu, yüzüne sıcak ütü yapıştırmaya çalıştığı F. B., banyodan çıktığı esnada Arda D.’nin saldırısına uğradı.

Güvenliğin gelmesi için yangın alarmına bastı 

Arda D., derslerde kullandığı ve başında kesici cisim bulunan kretuar ile F. B.’ye yöneldi. Üzerinde bornoz bulunan F. B.’yi boğazından yaralamaya çalışan Arda D., bu kişinin kendisini korumaya çalışması ile yüzünü ve karnını kesti. Yüzü ve karnı kanayan F. B., yurt binasının yangın alarmına basarak güvenliği çağırdı. Bir süre özel güvenliğin gelmesini bekleyen F. B., daha sonra gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Sarkıntılık yaptığı iddia edildi 

Koç Üniversitesi'nden konuya ilişkin olarak yapılan açıklama şu şekilde: 

"Bilime ve insanlığa hizmet etme hedefiyle kurulmuş akademik bir kurum olarak taviz veremeyeceğimiz ilkelerin başında şiddetin ve ayrımcılığın hiçbir türünün kabul edilemeyeceği yer almaktadır. Bu kapsamda üniversitemizde yaşanan olayla ilgili derhal gerekli soruşturmalar başlatılmıştır ve konu ayrıca yargıya taşınmıştır." 

"Saçma sapan tweetler atan ırkçı hesaplar dikkatli okusun"

Gazeteci Dinçer Gökçe, X hesabından soruşturmaya ilişkin belgeleri yayınladı. Belgelerde F.B. ve Hasan Ege Karanfil arasındaki konuşmalar yer alıyor. Gökçe, belgeleri şu notla paylaştı: 

"Koç Üniversitesi’nde yurt odasında konuşulanlara dair ses kayıtlarına ilişkin bilirkişi raporu dün soruşturma dosyasına girdi. Konuşma, Hasan Ege Karanfil ile F. B. arasında geçiyor. Saçma sapan tweetler atan ırkçı hesaplar dikkatli okusun. Okuduklarını anlarlar umarım."