Gündem

TSK'daki pilot açığını kapatmak için görev süreleri uzatıldı; uzmanlar uyardı: İleri yaşlarda F-16 kullanmak fiziken riskli

"TSK için toplam pilot sayısından çok aktif uçucu pilot sayısı önemli"

23 Şubat 2019 07:26

Meclis’te kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayladığı yasayla Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) pilotların görev süresi 18 yıldan 21 yıla çıkarıldı. Bu yolla TSK’deki pilot açığının kapatılması hedeflenirken askeri uzmanlar, pilotların ileri yaşlarda F-4 ve F-16 gibi savaş uçaklarını kullanmasının fiziken riskli olduğunu ifade ederek görev süresi uzatma yoluyla açığın kapatılmasının zor olduğuna dikkati çekti.

Meclis Genel Kurulu’nda önceki gün kabul edilen ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlanan torba yasayla Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Yasası’nda değişiklik yapıldı. Buna göre uçuş eğitimini bitiren pilot subayların ordudaki yükümlülük süresi 3 yıldan 6 yıla uzatıldı. Böylece askeri pilotlar, tüm muvazzaf subayların tabi olduğu 15 yıllık zorunlu görev sürelerinin üzerine 6 yıl da yükümlülük sürelerini doldurduktan sonra kurumdan ayrılabilecekler. 

Cuhmuriyet'ten Hüseyin Hayatsever'in haberine göre, Hava Kuvvetleri’nde savaşa hazırlık durumu için gerekli olan uçak başına pilot sayısı 2.5 asgari uçak başına pilot sayısı ise 1.5 olarak kabul ediliyor. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından TSK’den 600’ün üzerinde pilot subayın ihraç edilmesinin ardından Hava Kuvvetleri’nde uçak başına düşen pilot sayısı 0.8’e kadar düşmüştü. Askeri uzmanlar, görev süresinin uzatılması yoluyla TSK’nin pilot açığının kapatılmasının zor olduğuna dikkat çekiyor. Uzmanlar, özellikle F-16 ve F-4 gibi savaş uçaklarını “aktif uçucu” olarak adlandırılan ve çoğunlukla binbaşıya kadar olan rütbelerde bulunan genç pilotların uçurduğunu, TSK için toplam pilot sayısından çok aktif uçucu pilot sayısının önemli olduğunu vurguluyor.