Dünya

Trump'tan kendisini eleştiren eski başkan adayı Romney'e yanıt: Ben açık farkla kazandım, o kazanmadı

Romney, Trump'ın bazı politikalarını "ayrıştırıcı, ırkçı, cinsiyetçi, göç karşıtı, aldatıcı ve demokratik kurumlar için yıkıcı" olarak nitelendirdi

02 Ocak 2019 22:37

ABD'de Başkan Donald Trump'a son eleştiri, Cumhuriyetçi Parti'nin 2012'deki başkan adayı Mitt Romney'den geldi. Romney, Trump'ın, dünyayı umutsuzluğa ittiğini söyledi. Trump'ın Romney'e yanıtı, "Ben açık farkla kazandım, o kazanmadı" oldu.

Mitt Romney, Amerikan Washington Post gazetesinde yayımlanan makalesinde, Trump'ın başkanlık koltuğunu dolduramadığını belirtti.

Romney, "ABD toplumu bu kadar kutuplaşmış ve öfkeliyken, başkanın karakter özelliklerinin liderlik vasfı taşıması zaruridir. Bütün dünya bizi izliyor" dedi.

Cumhuriyetçi Parti'nin eski başkan adayı Trump'ın bazı politikalarını "ayrıştırıcı, ırkçı, cinsiyetçi, göç karşıtı, aldatıcı ve demokratik kurumlar için yıkıcı" olarak nitelendirdi.

Trump'ı toplumu kutuplaştırmakla ve kurumları yıpratmakla suçlayan Romney, onun vergi reformlarına ve yargıdaki atamalarına ise destek verdi.

Trump: Takım oyuncusu ol

ABD Başkanı Trump ise Romney'in sert makalesine Twitter hesabından yanıt verdi.

Trump, 2012 başkanlık seçimlerinde mağlup olan Romney'nin onu kıskandığını ima etti:

"Hadi bakalım, şimdi de Mitt Romney, ne kadar hızlı başladı! Mitt'in Sınır Güvenliği gibi yardımı dokunacağı konulara odaklanmasını tercih ederdim. Ben açık farkla kazandım, o kazanmadı. Tüm Cumhuriyetçiler için mutlu olması lazımdı. TAKIM oyuncusu ol"

Utah Senatörü seçildi

Mitt Romney, ABD'de Kasım ayında yapılan ara seçimlerde Utah Senatörü seçildi. Romney, perşembe günü yemin edecek.

ABD'de bazı yorumcular Romney'in 2020 seçimleri yeniden başkan adaylığına hazırlandığı görüşünde.Romney, 2016 başkanlık seçimlerinde Trump'ı desteklememiş, onun başkanlık için gereken mizaca ya da muhakeme yeteneğine sahip olmadığını söylemişti.

Trump ise Romney'nin 2012'deki başkanlık seçimlerini kaybettiğini hatırlatarak onu "kıskançlıkla" suçlamıştı.

Ancak Trump'ın ABD Başkanı seçilmesi sonrası ikilinin özel bir yemekte bir araya geldiği ortaya çıkmıştı.

 

","articleSection":"Dünya","publisher":{"@type":"Organization","name":"T24","logo":{"@type":"ImageObject","url":"https://t24.com.tr/logo.png"},"sameAs":["https://www.facebook.com/T24comtr","https://www.instagram.com/t24comtr","https://twitter.com/t24comtr"],"url":"https://t24.com.tr","contactPoint":[{"@type":"ContactPoint","contactType":"customer service","email":"[email protected]","areaServed":"TR","url":"https://t24.com.tr"}]},"datePublished":"2019-01-02T22:37:00+03:00","genre":"News","mainEntityOfPage":"https://t24.com.tr/haber/trumptan-kendisini-elestiren-eski-baskan-adayi-romneye-yanit-ben-acik-farkla-kazandim-o-kazanmadi,788522","author":{"@type":"Organization","name":"T24","logo":{"@type":"ImageObject","url":"https://t24.com.tr/logo.png"},"sameAs":["https://www.facebook.com/T24comtr","https://www.instagram.com/t24comtr","https://twitter.com/t24comtr"],"url":"https://t24.com.tr","contactPoint":[{"@type":"ContactPoint","contactType":"customer service","email":"[email protected]","areaServed":"TR","url":"https://t24.com.tr"}]},"url":"https://t24.com.tr/haber/trumptan-kendisini-elestiren-eski-baskan-adayi-romneye-yanit-ben-acik-farkla-kazandim-o-kazanmadi,788522"}]