Gündem

Trump'tan Ermeni Tehciri çıklaması: 'Büyük felaket'

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı'nın açıklamalarına tepki gösterdi

24 Nisan 2019 16:11

ABD Başkanı Donald Trump,1915 Ermeni Tehciri'yle ilgili bu yıl yine "Büyük Felaket" anlamını gelen "Meds Yeghern" ifadesini kullandı.

Trump, 24 Nisan'a ilişkin yaptığı açıklamada, Ermeni Katliamı'dan geçen yıllarda kullandığı "Meds Yeghern" ifadesiyle bahsetti. Meds Yeghern, Büyük Felaket anlamına geliyor. 

Trump tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün, 'Büyük Felaket'i anıyor ve 20'inci yüzyılın en kötü toplu vahşetlerinden birinde acı çekenlerin anısını onurlandırıyoruz. 1915'in başında bir buçuk milyon Ermeni, Osmanlı İmparatorluğu'nun son günlerinde, sınır dışı edildi, katledildi ve ölüme yürüdü. Bu anma gününde, hayatını kaybedenler için tutulan yasta Amerika'daki ve tüm dünyadaki Ermeni halklarına katılıyoruz."

Dışişleri'nden tepki

Dışişleri Bakanlığı, Donald Trump'ın açıklamalarına tepki gösterirken, "Ermenilerin kurguladıkları sübjektif anlatıyı temel alan bu açıklamanın hiçbir değeri yoktur" ifadesini kullandı.

Dışişleri'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"ABD Başkanı Trump’ın 1915 olaylarına ilişkin 24 Nisan 2019 tarihli açıklamasını reddediyoruz. Ermenilerin kurguladıkları sübjektif anlatıyı temel alan bu açıklamanın hiçbir değeri yoktur. Tarihin iç siyasi mülahazalarla çarpıtılması asla kabul edilemez.

"Aynı dönemde Ermeni isyancılarca katledilen 500 binden fazla Müslümanın acılarını bir kez daha hatırlatarak Başkan Trump’ı adil olmaya davet ediyoruz.

"Türkiye, 104 yıl önce yaşanan olayların her yönüyle anlaşılması için Ortak Tarih Komisyonu kurulması önerisinin arkasındadır. 1915 olaylarındaki sorumluluklarını unutturmak isteyen radikal Ermeniler ise bu öneriye olumlu yaklaşma cesaretini gösterememektedir.

"Bu vesileyle, Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış sürecinde hayatını kaybeden Müslüman, Hristiyan, Yahudi tüm sivil Osmanlı milletlerini saygıyla anıyoruz."