Dünya
Deutsche Welle

Trump Ruslarla nükleer silah anlaşmasından çekilmeye hazırlanıyor

21 Ekim 2018 16:08

ABD Başkanı Donald Trump, Ruslarla 1987’de imzalanan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekileceğini açıkladı. Trump’ın açıklaması Rusya’da tepki ile karşılandı.ABD Başkanı Donald Trump, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan (INF) çekileceklerini açıkladı. Trump, basın mensuplarına Cumartesi günü Nevada eyaletinde yaptığı açıklamada Rusya’nın bu anlaşmaya uymadığını öne sürerek, "Bu nedenle anlaşmayı sona erdireceğiz" dedi.

ABD ile eski Sovyetler Birliği arasında 1987 yılında imzalanan anlaşma, menzili 500 ile 5 bin 500 kilometre arasında olan karadan havaya atılan nükleer başlıklı seyir füzelerinin yasaklanmasını öngörüyor.

Rusya’nın anlaşmayı yıllardır ihlal ettiğine dikkat çeken Trump, selefi Barack Obama’yı da eleştirdi. Trump, Obama hükümetinin bu anlaşmayı neden müzakare etmediğini veya anlaşmadan çekilmediğini bilmediğini söyledi. Trump, ABD'ye izin verilmediği halde Rusya’nın silah sayısını artırarak, "nükleer bir anlaşmayı ihlal etmesine izin vermeyeceklerini" belirtti.

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın konuya ilişkin temaslarda bulunmak üzere önümüzdeki hafta Rusya’nın başkenti Moskova'ya gitmesi bekleniyor.

Rusya'dan tepki

Trump'ın Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan ABD'nin çekileceği yönündeki açıklaması Rusya'da tepki ile karşılandı. Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riyabkov, Rus haber ajansı Tass'a pazar günü yaptığı açıklamada, "ABD'nin sürekli şantaj yapmaya çalışmasını kınıyoruz" dedi. Bu şekilde Rusya'dan taviz istendiğini belirten Riyabkov, "Bizimle makul bir temel üzerinde müzakere etme konusundaki yetersizlik ve isteksizlik, Washington'ı bu tür adımlar atmaya zorluyor" şeklinde konuştu. Riyabkov, Trump'ın bu tutumunun uluslarası toplum tarafından kınanması gerektiğini söyledi.

Rusya Federasyon Konseyi Dışişleri Komitesi Başkanı Konstantin Kosaçev Facebook hesabından yaptığı paylaşımda, bu anlaşmadan tek taraflı çekilmenin tüm silahsızlanma çabalarını boşa çıkaracağı konusunda uyarıda bulundu. Kosaçev, "insanlık nükleer silahlar konusunda tamamen bir kargaşa tehdidi ile karşı karşıya" ifadesini kullandı.

Rusya Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Lenoid Sluzki de Rusya'nın anlaşmayı ihlal ettiğine dair hiçbir kanıtın bulunmadığını savundu.

Karşılıklı suçlamalar

ABD ve Rusya, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nın ihlal edildiği yönünde uzun zamandır karşılıklı suçlamalarda bulunuyor.

ABD, NATO tarafından SS-C-8 olarak adlandırılan 2 bin 600 kilometre menzilli seyir füzesi 9M729 ile Rusya'nın anlaşmayı ihlal ettiğini savunuyor. NATO üyeleri, Moskova'ya baskı yaparak, Putin hükümetinden bu füze sistemine ilişkin inandırıcı bilgiler vermesini talep ediyor. Ancak Rusya, bu füze sistemi ile anlaşmayı ihlal etmediğini savunuyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise bu suçlamalar karşısında Romanya'daki füze savunma kalkanı rampalarından ABD'ye ait nükleer başlıklı füzelerin fırlatılabileceğini iddia ediyor.

Silahsızlanma anlaşmaları ABD ve Rusya arasında uzun süredir tartışma yaratıyor. Nükleer silahların karşılıklı olarak azaltılmasını öngören ve 2010 yılında imzalanan yeni START anlaşmasının süresi 2020'de doluyor. Füze savunma sistemlerinin sınırlandırılmasına yönelik Antibalistik Füze Anlaşması'ndan (ABM) ise ABD 2002 yılında çekilmişti.

AFP,dpa/JD,EC

© Deutsche Welle Türkçe

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştirDeutsche Welle