Dünya

Trump'ın konuşması sırasında arkasına sahte başkanlık mührü yansıtıldı: "Kartalın iki kafası var ve golf sopaları tutuyor"

25 Temmuz 2019 14:17

T24 Dış haberler

ABD Başkanı Donald Trump'ın salı günü yaptığı konuşma sırasında arkada sergilenen başkanlık mührü tartışma konusu oldu. Başkan, önünde konuşma yaptığı mührün üzerinde oynanmış olduğunu fark etmedi.

Trump, salı günü Turning Point USA isimli muhafazakar bir öğrenci grubu tarafından organize edilen bir organizasyonda konuştu. Washington Post, bugün yayımladığı bir haberde arkadaki ABD Başkanlığı mührünün gerçeğinden farklı olduğuna dikkati çekti. 

Gerçek müdürde bir kartal varken, Trump'ın önünde konuşma yaptığı kartalın iki kafası var; WP muhabirleri Michael Brice-Saddler ve Reis Thebault bunun Rusya'nın armasına bir gönderme olabileceğini ifade etti. Rusya'nın armasında çift kafalı bir kartal bulunuyor.

            

Trump'ın önünde konuşma yaptığı mühürde kartalın bir pençesiyle golf sopaları tuttuğu görülüyor. Orijinal mühürde ise kartalın pençesi oklar tutuyor. 

Mühürdeki bu değişimlerin Trump muhaliflerinin sıkça eleştirdiği iki konuya gönderme yaptığı düşünülüyor: Rusya'nın 2016 seçimlerinde Trump'ın kazanmasına yardımcı olduğu iddiaları ve ABD başkanının sık sık golf oynaması.

WP'ye konuşan bir Beyaz Saray sözcüsü Trump'ın arkasında gösterilecek görüntüleri önceden görmediklerini ifade etti. Trump hükümetine verdiği destekle bilinen Turning Point'in sözcüsü ise bu olayın nasıl gerçekleştiği hakkında hiçbir fikirleri olmadığını söyledi.