Dünya

Trump’ın emlak şirketine 1,6 milyon dolar para cezası verildi

Eski ABD Başkanı Donald Trump

13 Ocak 2023 19:30

Eski Amerika Birleşik Devletleri(ABD) Başkanı Donald Trump'ın "vergi kaçakçılığı"ndan suçlu bulunan emlak şirketine 1,6 milyon dolar para cezası kesildi.

Donald Trump’ın emlak şirketi geçtiğimiz aralık ayında dolandırıcılık ve ticari kayıtları tahrif etmekten suçlu bulmuştu. 17 suçtan hüküm giyen şirket 1,6 milyon dolar para cezasına çarptırıldı. New York’ta yargılanan şirkete vergi kaçakçılığı nedeniyle maksimum sınırdan ceza verildi. Davada Trump, yargılanmazken, eski başkan yöneticilerinin yasadışı yollardan vergi kaçırdığına dair herhangi bir bilgisi olduğu iddiasını da yalanladı.

Şirketin dışında davada geçtiğimiz yaz 1,7 milyon dolarlık tazminat karşılığında vergi kaçırmaktan suçunu kabul eden eski finans müdürü Allen Weisselberg suçlandı ve 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, yaptığı açıklamada "Bugün, eski Başkan Trump'ın şirketleri, toplam 17 ağır suçtan dolayı mahkumiyetlerinin ardından yasaların izin verdiği maksimum para cezalarına çarptırıldı. Mali İşler Sorumlusu Allen Weisselberg, Trump Corporation ve Trump Payroll Corp, 10 yılı aşkın bir süredir kapsamlı bir dolandırıcılık yürüttü. Şirketler hapis cezasına çarptırılamaz ancak sonuçta ortaya çıkan bu mahkumiyet ve ceza, şirketlere ve yöneticilere vergi makamlarını dolandırıp bundan sıyrılamayacağınızı hatırlatıyor” dedi. (İHA)

TIKLAYIN I Eski ABD Başkanı Trump'ın şirketi vergi kaçırmaktan suçlu bulundu