Dünya

The Washington Post: Blinken'in İsrail ziyareti, müttefiklerin Gazze konusundaki görüş ayrılıklarını ortaya koyuyor

Blinken, ziyareti sırasında Filistinlilerin Kuzey Gazze'ye ne zaman geri dönebilecekleri ve İsrail tarafından toplanan vergi gelirlerini ne zaman alabileceklerini masaya yatırdı

10 Ocak 2024 10:03

T24 Dış Haberler

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail-Hamas savaşının başlangıcından bu yana gerçekleştirdiği dördüncü Orta Doğu turunun son ayağında İsrail'i ziyaret etti. Blinken, ziyareti sırasında Filistinlilerin Kuzey Gazze'ye ne zaman geri dönebilecekleri ve İsrail tarafından toplanan vergi gelirlerini ne zaman alabileceklerini masaya yatırdı. Ancak ABD merkezli The Washington Post'a göre ziyaret, ABD ve İsrail arasındaki anlaşmazlıkları ortaya çıkardı. 

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail'in topladığı vergilerle ilgili burada gazetecilere yaptığı açıklamada "Bunlar onların gelirleri. Onlara sahip olmalılar" dedi ancak İsrail'in aşırı sağcı Maliye Bakanı Bezalel Smotrich, bu görevde kaldığı sürece Gazze'ye herhangi bir vergi parası aktarmayacağına söz verdi.

Blinken, İsrail'e gitmeden önce Arap ülkeleri ve Türkiye'ye gerçekleştirdiği ön ziyaretlerde Gazze'nin geleceğine ilişkin plan üzerinde durdu. Ancak The Washington Post'a göre İsrail ziyaretinde bu planların uygulanıp uygulanamayacağına ilişkin İsrailli yetkililerden istediği tepkiyi alamadı. 

İsrail cumhurbaşkanı, başbakanı, savunma bakanı ve savaş kabinesi ile görüşen Blinken; İsrail'in Hamas'a karşı yürüttüğü ve ülkenin en yıkıcı çatışmalarından biri olan savaşta sivil kayıpları azaltması için baskı yaptı. Sağlık yetkililerine göre Gazze'de son üç ayda yaklaşık 23 bin kişi öldürüldü.

Ancak Netanyahu hükümetinin aşırı sağcı üyeleri sivillerin Gazze'den kitlesel olarak göç ettirilmesi çağrısında bulunuyor ve Amerika'nın savaş sonrası Gazze'de rol oynaması için "yenilenmiş ve canlandırılmış" bir Filistin Yönetimi çağrısını reddediyor. 

İsrail karışık sinyaller veriyor

Blinken'in üç ay içinde dördüncü Orta Doğu turunu tamamladığı iki günlük diplomatik atak, İsrail'in Gazze'deki savaşı hafifletme hızına ilişkin karışık sinyaller verdiği bir döneme denk geldi.

Askeri yetkililer, yerleşim bölgesinin kuzey kesimindeki askerlerin çekildiğini ve bazı sakinlerin harap olmuş mahallelerine geri dönmelerine izin verildiğini açıkladı. İsrail, Gazze'nin o bölgesinde daha hedefli saldırılara yöneleceğini söyledi.

İsrail Askeri Sözcüsü Tuğamiral Daniel Hagari, Pazartesi günü geç saatlerde gazetecilere yaptığı açıklamada "Operasyonlar kuzeyde devam edecek, ancak farklı bir ölçekte olacak. Savaş 2024'te de devam edecek ama farklı bir şekilde. Yedek askerler serbest bırakılacak. Operasyonel alanın ihtiyaçlarına göre farklı şekillerde hareket edeceğiz" dedi. 

Filistinli sağlık yetkililerine göre Blinken'in gelişinden önceki 24 saat içinde yaklaşık 250 Gazzeli hayatını kaybetti. Pazartesi günü İsrail saldırıları, mültecileri, on binlerce yerinden edilmiş sivilin yaşadığı Gazze'nin merkezindeki işleyen son hastaneden kaçmaya zorladı.

ABD: Daha önce verilen güvenceler gerçekleşmedi

ABD'li yetkililere göre İsrailliler Washington'a, Gazze'deki askeri harekatın bir sonraki aşamasında operasyonları önemli ölçüde azaltmayı planladıklarını, daha az sayıda askere güveneceklerini ve yüksek binaları yok eden ve şehir bloklarını yerle bir eden büyük hava bombardımanlarını azaltacaklarını söyledi. İsrailliler bunun yerine Hamas liderlerini ortadan kaldırmak, tünellerini ve askeri altyapısını yok etmek için özel kuvvetler konuşlandıracaklarını söylüyor.

Ancak The Washington Post'un aktardığına göre; ABD'li yetkililer daha önce verilen bu tür güvencelerin gerçekleşmediğini kabul ediyor. ABD'li yetkililerin umudu, kara operasyonlarının başlamasından bu yana ilk kez asker sayısının azaltılmaya başlanmasının, on binlerce yedek askerin iş gücünden ayrılmasının yaratacağı ekonomik yükün yanı sıra, İsrailli yetkililerin nihayet ABD'nin lobi faaliyetlerine boyun eğdiğinin bir işareti olması.