Medya

TGC Başkanı Turgay Olcayto: Meslektaşlarımızın yanındayız

“Yıllardır Babıali’nin ‘Amiral Gemisi’ diye bilinen Hürriyet Gazetesi iktidarın güdümüne girdiğinden beri su almaya başlamıştır”

01 Kasım 2019 15:42

Doğan Grubu'ndan Demirören Holding'e satılan Hürriyet gazetesinde 43 çalışan eve tebligat yoluyla işten çıkarıldı. İşten çıkarılan kişilerin tamamının Türkiye Gazeteciler Sendikası'na üye olduğu, sendikanın toplu sözleşme yapabilmek için az sayıda daha ihtiyaç duyduğu bu nedenle gazete yönetiminin sendikalı çalışanların işine son verdiği öne sürüldü. Konuya ilişkin açıklama yapan TGC Başkanı Turgay Olcayto “Yıllardır Babıali’nin ‘Amiral Gemisi’ diye bilinen Hürriyet Gazetesi iktidarın güdümüne girdiğinden beri su almaya başlamıştır” dedi. Olcayto, “Türkiye Gazeteciler Cemiyeti halkın haber alma hakkına sahip çıkan, emek veren meslektaşlarımızın yanında olacaktır” sözlerini kaydetti.

TIKLAYIN - Hürriyet'te çalışan 43 üyesi işten atılan Türkiye Gazeteciler Sendikası, savcıları göreve çağırdı

Olcayto'nun açıklaması şöyle:

"Önceki gün gazetede gerçekleştirilen işten çıkarmalardan geminin batma aşamasına geldiğini gözlemliyoruz. Üstelik gazetenin Genel Yayın Müdürü’nün ve Sorumlu Editörlerin haberi olmaksızın, onayları alınmadan mesleğe uzun yıllar emek vermiş değerli gazetecilerin evlerine “tebliğ” ile işten çıkarılma eylemine ilk kez tanık oluyoruz.

Uzun yıllar bu mesleğe emek vermiş bir gazeteci olarak çok üzüldüm. Her biri ayrı bir değer olan gazeteci arkadaşlarımızın giderek büyüyen işsizler ordusuna katılması yalnız kendileri açısından değil Hürriyet okurları açısından da büyük bir üzüntü kaynağıdır. Medyayı ve gazeteciliği denetim altına alacağız diye uğraş veren iktidarın hem kendi basın tarihimizi hem de yurt dışındaki gazeteciliğin gelişimini yeniden izlemeleri ve okumaları gerektiğini düşünüyorum. Gazetecilik her türlü baskıya karşı hep ayakta kalmıştır. Ama gazetecilere bu zulmü reva görenler basın tarihinden ya silinmişler ya da geriye anımsanması bile istenmeyen kötü izler bırakmışlardır. Her zaman olduğu gibi Türkiye Gazeteciler Cemiyeti halkın haber alma hakkına sahip çıkan, emek veren meslektaşlarımızın yanında olacaktır.”