Medya

TGC: RTÜK seçime giderken iktidar adına ceza dağıtmaya devam ediyor

07 Ekim 2022 12:59

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), Halk TV, KRT ve Tele 1’e seçim öncesi ceza vermesiyle ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada “Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Üyesi (RTÜK) İlhan Taşçı’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre Halk TV, Tele 1, KRT ve Kafa Radyo’ya oy çokluğuyla  yüzde 3 para cezası verilmiştir. RTÜK bu kararlara gerekçe olarak, organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in iddialarını televizyonda tartışarak Serhat Albayrak ve Zehra Taşkesenlioğlu'nun ‘küçük düşürülmesi’ni göstermiştir. ‘İzmir'in kurtuluşunda tek kurşun atmadık’ diyen eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın sözlerinin eleştirilmesi nedeniyle de Kafa Radyo'ya yüzde 3 idari para cezası verilmiştir." denildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"RTÜK bu cezalarla yine halkın haber alma, bilgilenme, gerçekleri öğrenme hakkını engellemiş ve ısrarla Anayasa’yı yok saymıştır. Kararlarını çağdaş ve özgürlükçü bir yaklaşımla alması beklenen RTÜK, verdiği para cezaları ve yayın durdurma kararlarıyla eleştirel medyaya bedel ödettirmektedir. Böylelikle yurttaşlar da habere erişememektedir.

RTÜK seçim öncesi iktidarın kamu yararına olmayan faaliyetlerinin TV ekranlarında konuşulmasını cezalarla engellemeye çalışmaktadır.

RTÜK’ü halkın haber alma hakkını engellemekten, eleştirel yayın yapan TV kuruluşlarını para cezalarıyla ekonomik olarak zora sokmaya çalışmaktan vazgeçmeye, Anayasaya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne saygılı olmaya çağırıyoruz.”

TIKLAYIN | RTÜK'ten Serhat Albayrak'ı “küçük düşürdükleri” gerekçesiyle TELE1, KRT ve HalkTV’ye ceza