Yaşam

TESK Genel Başkanı: Bayram tatilinin ilk 6 gününde meydana gelen kazalarda 65 kişi öldü, 536 kişi yaralandı

“Tatilin son günü trafik kazası yaşanma riski artıyor” 

07 Haziran 2019 09:20

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Ramazan Bayramı tatilinde meydana gelen trafik kazalarına karşı vatandaşları uyardı. Palandöken, tatilin ilk 6 gününde meydana gelen kazalarda 65 kişinin hayatını kaybettiğini ve 536 kişinin yaralandığını açıkladı. 

Palandöken, “65 kişinin hayatını kaybetmesi ve 536 kişinin de yaralanması tüm uyarı ve alınan önlemlere rağmen oldukça fazla. Normal zamanda trafik kazalarında günlük hayatını kaybedenlerin saylısı 6-7 iken bayram tatillerinde bu sayı 11-12 ye kadar yükselmesi çok acı. Çünkü uyarılardan ve yaşanan olaylardan ders almamakta ısrar ediyoruz. Bayram tatilinin sonuna yaklaşırken bilançonun daha da artmaması için sürücülerimiz tatilin son günlerine denk gelen hafta sonunda evlerine dönerken çok dikkatli olmalı” diye konuştu. 

“Tatilin son günü trafik kazası yaşanma riski artıyor” 

Bayramın son günlerinde kazaların artmasından endişe edildiğini belirten Palandöken, üzücü bir son olmaması için trafikte kurallara harfiyen uyulması ve aşırı hız yapılmaması gerektiğini vurgulayarak, “Evlerine dönecek sürücülerimiz son günü beklememeli. Tatilin son günü şehirlerarası yollarda araç sayısı ve trafik normal zamana göre 10 kat artığı için kaza riski yükseliyor. Bayram sevincimizin yarıda kalmaması ve trafik kazası bilançosunun artmaması için dönüş yolunda kurallara uymak bizim yararımıza olacaktır. Cep telefonunu seyir halinde hayatımızdan çıkarmalı, uykusuz ve yorgun direksiyona çıkmamalı ve sık sık mola verilmeli. Sürücülerimiz direksiyona sinirle değil sevgiyle sarılmalı” ifadelerini kullandı.