Ekonomi

Tekstil ve giyimde konkordato alarmı!

15 Nisan 2024 10:58

Tekstil ve hazır giyim, mart ayında en fazla konkordato ilan eden sektörler listetesinde ilk sıraya yükseldi. Tekstil, “en fazla konkordato riski taşıyan” sektörler listesinde de 195 şirket ile 2. sırada. Sektör temsilcileri dipten dönüş için yılın son çeyreğini işaret ediyor.

Ekonomim'den Yener Karadeniz'in haberine göre, Türkiye sanayisinin ve ihracatının lokomotif sektörlerinden tekstil ve hazır giyimde geçen yıl başlayan istihdam kaybı ve kapanmalar zirve yaptı. Bu yılın ilk çeyreğinde toplam konkordatoların yüzde 10’a yakını sadece tekstil sektöründen gerçekleşti. Söz konusu rakama giyim, halı ve iplik gibi diğer kategoriler de eklendiğinde oran yüzde 15’e kadar yükseldi. Öte yandan verilere göre geçen yıl en fazla konkordato ilan edilen sektörler sıralamasında ikinci sırada yer alan tekstil, bu yıl ilk sıraya yerleşti.

Tekstil sektörünü inşaat, mobilya ve tarım izledi. En fazla konkordato riski taşıyan sektörler sıralamasında ise tekstil 195 şirket ile 2. sırada bulunuyor. EKONOMİ’ye değerlendirme yapan tekstil ve hazır giyim sektörlerinin temsilcileri, ilk yarının sonuna kadar devam etmesi beklenen kapanma ve istihdam kayıplarının yılın son çeyreği itibarıyla dipten dönüş yapmasını bekliyor.

Öte yandan, Türkiye’nin en büyük odalarının konkordatoda alacakların firmaların değil kamu ve banka alacaklarını kapsaması konusunda çalışma yaptığını belirten iş insanları, aksi durumda domino etkisi ile konkordato rüzgarının yaşanacağını vurguladı.

Haberin tamamını okumak için tıklayın 

T24'ün notu: Ekonomim Gazetesi'nden alıntılanan bu haberin T24'teki ilk yayınında adı geçen şirketlerin tam ticari unvanları yer almamıştır. Editoryal denetim eksikliği nedeniyle ortaya çıkan bu durumdan kaynaklanan haklı eleştirileri kabul ediyoruz. 

İmteks İleri Mensucat Limited Şirketi sahibi Raşit Yeniçeri tarafından T24'e yollanan tekzip metnini aşağıda paylaşıyoruz. 

"Haberinizde, gazetecilik etiğine uymayan şekilde firmamız ismi konkordato ve ya geçici mühlet alan firmalar arasında geçirilmiştir.

Denizli’nin en eski tekstil firması olan İmteks İleri Mensucat Ltd. Şti.’nin bahse konu bir finansal durumu yoktur. Derhal tekzibini rica ederim.

Raşit YENİÇERİ"