Yaşam

Tecavüzle suçlanan polise 25,5 yıla kadar hapis istemi

Ankara'da F.C. adlı kadına tecavüz etmekle suçlanan polis memuru hakkında iddianame hazırlandı

01 Haziran 2018 22:10

Ankara'da polis memuru H.M. (28) hakkında, görev başındayken ekip otosuyla evine götürdüğü F.C. adlı kadına tecavüz ettiği suçlamasıyla iddianame düzenlendi. H.M.'nin 'Kamu görevinin sağladığı yetkiyi kötüye kullanmak suretiyle nitelikli cinsel saldırı', 'Cinsel amaçlı olarak hürriyetten yoksun kılmak' suçlarından 25,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

CNN Türk'te yer alan habere göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma dosyasına giren bilgilere göre, 25 Nisan 2018'de, saat 03.00 sıralarında polis memurları H.M. ile M.K., devriye görevi sırasında, Çankaya Hoşdere Caddesi'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafında bekleyen F.C.'yi fark ettiler. Polis memurlarından H.M., alkollü olduğunu anladıkları kadının kimliğini alıp sorguladıktan sonra evine bırakmak için ekip otosuna bindirdi. H.M., evine kadar götürdükleri kadınla evinde cinsel ilişkiye girdi. F.C., polis memuru evden ayrıldıktan hemen sonra 155'i arayarak cinsel istismara uğradığını söyleyip, şikayetçi oldu. Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında polis memuru H.M. tutuklandı ve hakkında iddianame düzenlendi.

"Kolumdan tutarak aracın arka koltuğuna oturttu"

F.C., savcılıkta verdiği ifadede, arkadaşlarıyla Atakule'de içki içtikten sonra, evine gitmek için taksiye bindiğini, Ayrancı pazarı civarında taksiden indiğini, evine doğru yürümeye başladığını anlatarak, şunları söyledi:

"Yürürken sokaktaki köpeklerin havlaması üzerine korktum ve bağırarak yardım istedim. Meclis tarafına geçerek, burada altyapı çalışması yapan belediye çalışanlarının yanına sığındım. Bu sırada yanımıza yaklaşan resmi polis aracının içindeki polis beni çağırarak, 'Ne geziyorsun buralarda' dedi. Durumu anlattığımda, kimliğimi isteyip, kolumdan tutarak aracın arka koltuğuna oturttu. Beni evin önüne bıraktılar. Burada araçtan inen polis memuru H.M., daire kapısına kadar benimle geldi. Kapıyı açıp içeri girdiğimde arkamdan sarıldı. Öpmeye çalışırken engel olmak istedim, gücüm yetmedi. Koltuğun üzerine itip pantolonumu çıkarttı ve ilişkiye girdi. Giderken telefon numaramı alıp 'Seni arayacağım' dedi. Sonra 155'i arayıp yardım istedim."

F.C., ifadesinde diğer polis memurunun olayla hiçbir ilgisinin olmadığını da sözlerine ekledi.

"Hayasızca hareketler yapmasını engellemek istedik"

Polis sorgusunda susma hakkını kullandığı belirtilen şüpheli H.M., savcılık ifadesinde devriye görevi sırasında fark ettikleri kadının yoldan geçen araçları durdurmaya çalıştığını ileri sürerek, "Kadının, yoldan geçen araçları durdurmaya çalışarak hayasızca hareketler yapmasını engellemek istedik. Bu sırada kendi isteğiyle ekip otosuna bindi. Araç içinde de gayri ahlaki tavırlar sergileyerek, arkadaşım ve benim elimi tutmaya çalıştı. 'Evli misiniz?' diye sordu. Sonra bana dokunup 'Senin vücudun ne kadar sıcak' dedi. Kadını, 'Hanımefendi görev başındayız lütfen bize böyle davranmayın' diye uyardım" diye konuştu.

Savcılık ifadesinde 'ilişkiye girmedik' dedi

Kadının alkollü olduğunu ve yardım için evinin önüne kadar bıraktıklarını anlatan şüpheli H.M., "Kadını evinin önüne getirdiğimizde yalpalayarak yürüyordu. Yardıma ihtiyacı olduğunu düşünerek yanına gittim. Çantasından anahtarını alıp dairesini kapısını açarken arkadan sarıldı. 'Siz ne yapıyorsunuz' diye arkamı döndüğümde pantolonu inikti. 'Seninle ilişkiye girelim' dedi. 'Hayır öyle şey olmaz' dedim. İlişkiye girmedik. Bana 'Seni rahatlattım 300 TL ver' dedi. 100 TL verip ayrılmak istedim. Beni şikayet etmekle tehdit etti. Bu nedenle korkup daha sonra kendisini aradım. 'Ben seni tanıyorum' diyerek yüzüme kapattı" ifadelerini kullandı.