Gündem

TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Cüneyt Can, 131 yıllık tarihi binaya PVC yaptırdı

16 Mart 2021 12:02

TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Cüneyt Can'ın talebiyle İzmir'in ilk saat kulesinin bulunduğu, 2. Abdülhamit döneminden kalma 131 yıllık  tarihi binaya kaçak PVC doğrama yaptırıldığı ortaya çıktı.

TCDD Genel Müdürü’ne çağrıda bulunan CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, "Tıpkı Bodrum Kalesi'ni Sünger Bob haline getirdikleri gibi bu tarihi binayı da komedi bir hale sokmuşlar. Bu bina size babanızdan kalmadı. Derhal eski haline getirin" dedi.

Tarihi yapıya PVC balkon yaptırılması TCDD İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü Modernizasyon Servis Müdür Vekili Cüneyt Can'ın İzmir'e TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı olarak atanması ile başladı. Can, geçen ağustos ayında, ailesiyle birlikte, TCDD lojmanı olarak kullanılan, Alsancak Garı yerleşkesindeki tarihi binaya çıktı. Kentin ilk saat kulesinin de bulunduğu, 2. Abdülhamit döneminden kalma, 131 yıllık tarihi binaya yerleşen Can'ın ilk işi, içeri çok gürültü girmesine yol açtığını düşündüğü balkon için harekete geçmek oldu.

Kurul inşaat talebini reddetti 

İddiaya göre, balkonu PVC doğramayla kapattırmaya yönelik tadilat talebi önce Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na iletildi. Tarihi binaya sadece 50 metre uzaklıkta bulunan İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nden gelen yanıtta, koruma altındaki tescilli tarihi binada hiçbir işlem yapılamayacağı bildirildi. Ancak koruma kurulunun itirazına rağmen, Can ve ailesinin taşınmasından 1 ay sonra, tarihi binada inşaata başlandı. Günlerce süren tadilatın ardından tarihi binanın balkonu, PVC doğrama ve cam ile kapatıldı.

Usulsüz işler ile tanınıyor

Tarihi binadaki PVC doğrama işinin, kaçak olduğu için ihaleye çıkılamadığından, genellikle TCDD'ye çalışan müteahhit Davut Ö.'ye yaptırıldığı ve kurumun başka bir birimindeki tamirat işinin içinde gösterildiği iddia edildi.

Tüm bu işlemlerin, Cüneyt Can'ın ricacı olduğu mevkidaşı, "emlaktan sorumlu" TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Ergün Yurtçu'nun talimatıyla yapıldığı öne sürüldü. Yurtçu'nun usulsüz işlemleri nedeniyle daha önce de hakkında "8 kınama" ve "6 uyarı" dosyası bulunduğu, ancak TCDD Genel Müdürlüğü'nce soruşturma izni verilmediği belirtildi.

"Sünger Bob gibi oldu"

Çivi dahi çakılması yasak olan tescilli binadaki tadilat CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel'in tepkisini çekti. Yerleşkeye girip tarihi binanın önünde açıklama yapan CHP'li Sertel, "Bu tarihi binada TCDD Müdür Yardımcısı Cüneyt Can oturuyor. Fransızlar'dan kalma tarihi bir bina burası. Yanında da saat kulesi bulunuyor. Bölge Müdür Yardımcısı lojman olarak kullanılan bu tarihi binaya taşındıktan sonra pimapen yaptırıyor. Kendi zevkine ve keyfine göre balkonunu kapatarak tarihi binaya zarar veriyor. Burası SİT kurulundan izin alınmadan, çivi dahi çakılamayacak bir bina. SİT Kurulu’na rağmen buraya bu yapıyı yapıyorlar. Tarihi binayı komedi haline getiriyorlar. Tıpkı Bodrum Kalesi'ni Sünger Bob haline getirdikleri gibi... Bu binaya yaptıkları da aynı. Yakıştığını düşünen varsa buyursun söylesin" diyerek tepkisini dile getirdi.

Sertel şöyle devam etti:

"TCDD Genel Müdürü’ne sesleniyorum; bu bina size babanızdan kalmadı. Burası lojman olarak kullanılabilir, ama buraya çivi bile çakamazsınız. Böyle pimapenle kapatarak tarihi binaya zarar veremezsiniz. Tarihe, kültüre saygınız olması lazım. Bunu derhal eski haline çevirmeniz lazım. SİT Kurulu’na da sesleniyorum; siz de suç işliyorsunuz. Göz göre göre Alsancak'ın göbeğinde yapılan bu rezillik derhal ortadan kaldırılmalıdır."