Gündem

TBMM BAŞKANI YILDIRIM: İSTANBUL, SİZİN DİLİNİZDEN DÖKÜLECEK YÜREKLİ SÖZLERE KONU OLSUN İSTİYORUM. VAR MISIN?"

Haber-Kamera: İlkay DİKİCİ / İSTANBUL(DHA) Sanatçı Esat Kabaklı  sanat hayatında geçen 50 yıla özel Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda konser düzenledi

20 Ocak 2019 05:22

Haber-Kamera: İlkay DİKİCİ / İSTANBUL(DHA)
Sanatçı Esat Kabaklı  sanat hayatında geçen 50 yıla özel Cemal Reşit Rey Konser Salonu\'nda konser düzenledi. Geceye Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Ak Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı  Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Büyükçekmece Belediye Başkan adayı Mevlüt Uysal ve çok sayıda sanatsever katıldı. Esat Kabaklı ve orkestrası salondakilere, \"Bil Oğlum, Göllübağ\'a Selam\" gibi söz ve müziği kendisine ait olan bir çok eser seslendirdi. 

BİZE SANATIN GÜCÜNÜ GÖSTERDİ
Kürsüde konuşma yapan TBMM Başkanı Binali Yıldırım, “Bugün burada usta sanatçının 50. Yılını kutlamak için dostları olarak bir araya geldik. 50 yıl bir ömür. Milletin sesi olan,milletin sesini duyan bir halk ozanına saygımızı ve sevgimizi göstermek için  huzurlarınızdayız. Esat Kabaklı bize Malazgirt\'te Anadolu\'nun şahlanışını, Türk-İslam\'ın kanatlanışını anlattı. Coştuk ve ecdadımızla bir kez daha gurur duyduk. Bize Çanakkale de son sözü kimin söylediğini anlattı. Her siperde ayrı destan yazan o neferleri hatırladık, yeni destanlar yazmak için güç bulduk. Esat Kabaklı bize Sarıkamış\'ta vatan için serden geçenleri anlattı. Sanatın gücünü bize gösterdi. Doğru sözü gönlümüze değen ezgilerle süsledi\"  İfadelerini kullandı.

\"İSTANBUL\'U BİR DE SİZİN GÜR SESİNİZDEN DİNLEMEK İSTİYORUM\"
Yıldırım “Tam elli yıldır doğru olmayı, cesur olmayı, sadece rabbin önünde eğilmeyi anlattı bize. En az bir elli yıl daha bu ülkeye unutulmaz eserler verecek. İstanbul her zaman sanatçılara ilham vermiş, yuva olmuş hem korumuş hem de kollamış bir şehirdir. O nedenle bu mirası arttırarak sürdürmeye devam edeceğiz.Benim bir talebim var Esat Kabaklı\'dan, Malazgirt\'i, Yemeni,Sarıkamış\'ı, Çanakkale\'yi anlattınız bize. İstanbul da sizin büyük yeteneğinize dilinizden dökülecek yürekli sözlere konu olsun istiyorum.Var mısın?İstanbul\'u birde sizin gür sesinizden, insanın içine işleyen sazınızdan dinlemek istiyorum.Bu şehri herkes sever ama sanatçılar bir başka sever\" dedi.

Türk Halk Müziği repartuarına derlemeleri ile kaynak sağlayan sanatçılardan birisi olan Esat Kabaklıyı gecede sanatçı dostları yalnız bırakmadı. Esat Kabaklı\'nın 50. Sanat yılına özel düzenlenen konsere ilgi yoğun oldu. Fetih Marşı\'nı çalan Kabaklı ve orkestrasına Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı ve Ak Parti İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ve Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın tempo tutarak eşlik etti. Ardından Binali Yıldırım,İbrahim Kalın ve Mevlüt Uysal Esat Kabaklıya buket takdim etti. Yıldırım, Kalın ve Uysal, Esat Kabaklı ile birlikte Bil Oğlum\'u okudu. 

Görüntü Dökümü:
----------------------
-protokol detayı
-esat kabaklı bil oğlum şarkısı 
-binali yıldırım konuşması
-sanatçıların eserlerini okuması
-azerinin konuşması
-buket takdimi ve protokolun şarkı okuması
 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir