Dünya

TBMM Başkanı Şentop'tan, Kırgızistan ve Tacikistan'a 'diyalog' çağrısı

"Sorunlarımızı çözmek için sükunet ve aklıselime ihtiyaç duyulan böyle günlerde, kardeşler olarak aramızdaki istişarelerin önemli olduğuna inanıyorum"

19 Eylül 2022 20:07

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Kırgızistan ile Tacikistan Meclis Başkanları ile görüşerek, iki ülke arasındaki anlaşmazlıkların diyalog yoluyla çözülmesi temennisinde bulundu.

TBMM Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre; TBMM Başkanı Şentop, Kırgızistan Meclis Başkanı Talant Turdumamatoviç Mamıtov ve Tacikistan Temsilciler Meclisi Başkanı Mahmadtoir Zokirzoda ile telefonda görüştü.

Görüşmelerinde, çatışmalarda hayatını kaybedenler için başsağlığı; yaralılar için geçmiş olsun dileklerini ileten Şentop, iki ülke arasındaki gerginliğin diyalog yoluyla çözülmesi temennisini dile getirdi.

Dünyanın çok farklı bir dönemden geçtiğini belirten Şentop, "Çatışmalar, gerginlikler, buna bağlı olarak ekonomiyle ilgili ortaya çıkan farklı sınamalarla karşı karşıya kaldığımız, sorunlarımızı çözmek için sükunet ve aklıselime ihtiyaç duyulan böyle günlerde, kardeşler olarak aramızdaki istişarelerin önemli olduğuna inanıyorum. Dost ve kardeş, komşu iki ülke arasındaki bu gerginliğin bir an önce diyalog yoluyla sona erdirilmesini temenni ediyoruz" ifadelerini kullandı. (AA)