Gündem

TBMM Başkanı Şentop, Kazakistan Meclis Başkanı ile görüştü

07 Ocak 2022 14:50

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, Kazakistan Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Öğle öncesi gerçekleşen görüşmede Kazakistan Meclis Başkanı Nigmatulin, yaşanan olaylardan dolayı geçmiş olsun dileklerini ileten Şentop’a, yaşanan sürece ilişkin bilgi verdi. Nigmatulin'in Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye’nin verdiği destekten dolayı teşekkürlerini ilettiği belirtildi. Nigmatulin, “Değerli dostum ben size çok teşekkür ederim. Şahsınızda TBMM’deki tüm dostlarımıza da desteklerinden dolayı teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Gerçekten böyle zor günde bizim yanımızda bulundunuz.” dedi.

Meclis Başkanı Şentop da, Kazakistan’da olanları yakından takip ettiklerini ifade ederken, “Kazakistan bizim dostumuz, kardeşimiz. Biz orada olup bitenleri kendi ülkemizde olup bitenler gibi yakından takip ediyoruz” diye konuştu. Şentop, Kazakistan’da huzur ve güvenliğin sağlanmasının Türkiye açısından çok kıymetli olduğunu belirterek, Kazakistan’da istikrarının bölge için de çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Kazakistan devletinin ve Kazakistan halkının bu zor günleri aşacağına, huzur ve istikrarı sağlayarak daha da güçleneceğine inanıyoruz" ifadesini kullandı.