Gündem

Taksiciler Odası Başkanı yüzde 65 zam istedi, İBB'den yanıt gecikmedi

15 Kasım 2023 10:51

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu'nun, taksimetre tarife ücretlerine yüzde 65 oranında zam talebine, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, "Uygun göremeyiz" yanıtını verdi.

İstanbul’da taksiciler giderlerin arttığı gerekçesiyle taksi ücret tarifelerine zam talebinde bulunmuştu. İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyüp Aksu, demirbaş giderlerine gelen zamlardan dolayı yüzde 65 oranında taksimetre tarife artışı talebinde bulunduklarını açıklamıştı.

Yüzde 65 zam uygulandığı takdirde şu an 70 TL olan indi bindi ücreti 115 TL'ye çıkacak. Ancak İBB'den olumsuz yanıt geldi.

"6 ayda bir zamla toplanıyor, ayrıca uygun göreceğimiz bir rakam değil"

Buğra Gökce bu taleple ilgili FOX'ta konuştu. Zam isteğine şöyle yanıt verdi: "Böyle bir gündem yok. Yüzde 65'i nasıl hesaplamışlar onu da bilmiyorum. UKOME'lerimiz 6 ayda bir zamla toplanıyor. Ocak UKOME'sinden önce bu rakamı zikretmek doğru değil. Ayrıca yüzde 65 uygun göreceğimiz bir zam değil.

Biz zam oranları enflasyon artışı, asgari ücret artışı ve akaryakıt artışıyla belirliyoruz. Böyle bir zam gündemimizde yok. Bize ulaşmış resmi bir teklif de yok."