Gündem

Taksiciler, Careem ile anlaştı

"Taksimetre günde 750-800 bin kez çalışıyor"

taksim meydanı

22 Ocak 2019 10:06

 

4000 üyesi bulunan Birleşik Taksi Şoförleri Derneği (BTD) ile Körfez bölgesinin en büyük araç çağırma şirketi olan Dubai merkezli Careem ile işbirliği anlaşması imzaladı. Anlaşma kapsamında şoförlere bir dizi eğitim verecek olan Careem bu sayede Türkiye'deki taksi hizmetlerinin geliştirilmesini ve pazar payını hedefliyor.

Careem, VIP taşımacılık hizmetiyle Türkiye pazarına giren ancak söz konusu hizmetin "yetkisiz yolcu taşımacılığı" kapsamına alınmasının ardından sonra, yola yasanın izin verdiği doğrultuda taksicilerle devam etmişti.

Habertürk'ten Alper Öcal'ın haberine göre anlaşma ile taksicilerin itibarının artırılması ve müşteri memnuniyetinin yükseltilmesi hedefleniyor. Careem Gelişen Pazarlar Direktörü İbrahim Manna, bu doğrultuda Türkiye'de bir operasyon merkezi kurulduğunu belirtti. İbrahim Manna, bir taksicinin Careem'e kayıt olabilmesi için başta sistem eğitimi olmak üzere önemli eğitim süreçlerinden ve testlerden geçmesi gerektiğini ifade ederek, uygulamaya üye olacakların öncelikle İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından "sabıkası temiz" şoförlere verilen Toplu Taşıma Aracı Kullanım Belgesi’ne sahip olmaları gerektiğini kaydetti.

Manna, yüksek kalite garantisi sağlamak amacıyla çok sıkı kurallar getirdiklerini ayrıca kapsamlı güvenlik taramaları yaptıklarını söyledi.

"Taksimetre günde 750-800 bin kez çalışıyor"

15 ülke ve 120 şehirde 1 milyonun üzerinde taksi sürücüsüyle çalıştıklarını anlatan Manna, Türkiye'deki taksicilerle gelir paylaşımının nasıl yapıldığına dair soruları ticari bilgi olduğu gerekçesiyle yanıtsız bıraktı ancak Careem'in uluslararası düzeyde ulaştıkları tecrübeyi Türkiye’de kullanmaktan memnuniyet duyacağını ve burada kalıcı olarak pazarda hızla büyüyeceklerini söyledi.

Manna, şunları kaydetti:

"İstanbul’daki taksiciler olarak günde 750 bin-800 bin arası taksimetreye basıyoruz. İstanbul’da 17 bin 395 taksi var. Bir taksimiz günlük ortalama 40-50 yolcu taşıyor.

Bu veri, İstanbul'da taksiye binen bir kişinin ortalama 25 lira ücret ödediğini berlirten Careem Operasyon Müdürü Can Ayhan'ın açıklamasıyla hesaplandığında pazarın büyüklüğü de aşağı yukarı ortaya çıkıyor.

Buna göre, İstanbul'daki taksicilerin günlük cirosu yaklaşık 19 milyon TL, dolayısıyla taksi pazarı yılda 7 milyar lirayı zorluyor. Araç başına günlük ciro ise brüt 1100 lira civarında olurken, bu hesaba göre aylık brüt ciro ise 30 bin liradan fazla."