Dünya

Suudi Arabistan Dışişleri: Türkiye ile mükemmel ilişkilere sahibiz

"Türk ürünlerinin gayriresmi boykot edildiğine ilişkin hiçbir veri yok"

22 Kasım 2020 07:18

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan Al Suud, Türkiye ile "iyi ve mükemmel ilişkilere" sahip olduklarını söyledi.

Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde video konferans yöntemiyle düzenlenen G20 Liderler Zirvesi oturumları arasında Reuters haber ajansına açıklamalarda bulunan Al Suud "Türk ürünlerinin gayriresmi boykot edildiğine ilişkin hiçbir veri yok" dedi. Al Suud "Türkiye ile iyi ve mükemmel ilişkilere sahibiz." diyerek iki ülke arasında ilişkilerin iyi olduğunu vurguladı.

Suudi Arabistan'ın Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn ile birlikte Katar ile olan anlaşmazlığı sona erdirmenin bir yolunu aramaya devam ettiğini dile getiren Al Suud, ancak meşru güvenlik endişelerini gidermek istediğini sözlerine ekledi.

G20 Liderler Zirvesi öncesinde Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında telefon görüşmesi gerçekleşmişti.

Ne olmuştu?

Suudi Arabistan’da süper market zincirlerinden, fastfood zincirlerine kadar pek çok firma Türk ürünlerini satmayacaklarını, kullanmayacaklarını açıklamıştı. Türk müteahhitlere iş verilmeyen Suudi Arabistan’da vatandaşlara, "Türkiye’ye gitmeyin" çağrıları yapılmış ve ülkedeki lokantalar için bile boykot uygulanması yönünde uyarılarda bulunulmuştu. Boykot çağrısı sosyal medyada ivme kazanmıştı.