Gündem

Suruç’taki Şenyaşar ailesi cinayetinde 19 kişiye dava: 14 sanığa 2 kez müebbet ve 45 yıla kadar hapis; kamera görüntülerini çalan sanıklara 25 yıl 6 ay istendi

14 Ekim 2022 18:41

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 2018’deki genel seçimler öncesinde AKP’li Halil İbrahim Yıldız’ın korumaları ve akrabaları tarafından Esvet ve Adil Şenyaşar’ın Suruç Devlet hastanesinde öldürülmesine ilişkin soruşturma 4 yıl sonra tamamlandı. Şanlıurfa Başsavcılığı, Yıldız’ın akrabalarının da aralarında olduğu 14 kişi hakkında kasten öldürme ve kasten öldürmeye teşebbüs, 5 kişi hakkında ise “kamu malına zarar verme, ı̇şyeri dokunulmazlığını ı̇hlal etme, suç delillerini yok etme ve bina ı̇çinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında hırsızlık” suçlarından dava açtı. İddianamede 14 sanık hakkında iki kez müebbet ve 45 yıla kadar, 5 sanık hakkında ise 25 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi.

Hastanede cinayet

Türkiye’nin yeni cumhurbaşkanı ve milletvekillerini belirleyeceği 24 Haziran 2018 seçimlerinden 10 gün önce Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde seçim çalışmalarını sürdüren AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız ve beraberindekiler ile esnaf arasında başlayan kavga, Suruç Devlet Hastanesinde de devam etmişti. Kardeşi ölen Yıldız’ın akraba ve yakınları hastaneye kaldırılan Şenyaşar ailesine mensup üç kişiyi burada öldürmüştü. Dosya, olayların ilk yaşandığı yer olan iş yeri ve hastanede yaşananlar yönünden ikiye ayrılmış, sonrasında ise iş yeri önünde gerçekleşen olaylara ilişkin dava açılmıştı.

4 yıl sonra tamamlandı

Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı, hastanede yaşanan cinayetlere ilişkin ikinci soruşturmayı 4 yıl sonra tamamladı. Başsavcılık, aralarında Yıldız’ın kardeşi ve yeğenlerinin de bulunduğu 19 kişi hakkında iddianame düzenledi. İddianamede, Celal, Hüseyin, Mehmet, Osman, Celal, Arif,Ömer, Cemal, Fethi, Emine ve İbrahim Yıldız ile Mekail Şimşek, Mustafa Amaç ve Mustafa Durmaz hakkında “kasten öldürme, kasten öldürmeye teşebbüs ve kasten öldürmeye yardım” suçlarından hapis cezaları talep edildi. İbrahim Halil Şimşek, Müslüm, Mahmut ve Saim Yıldız ile Şerif Durmaz hakkında ise Suruç Devlet Hastanesine ait kameralar ile kamera kayıtlarının serverlarını çaldıkları gerekçesiyle “kamu malına zarar verme, ı̇şyeri dokunulmazlığını ı̇hlal etme, suç delillerini yok etme ve bina ı̇çinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında hırsızlık” suçlarından hapis cezası istendi.

İddianamede, 14 sanığın müşteki ve maktullere yönelik baştan itibaren öldürme kastı ile hareket ettikleri, Adil Şenyaşar ve Esvet Şenyaşar'ın hastane içerisinde maruz kaldıkları eylemler neticesinde öldürüldükleri belirtildi. Olay sonrasında Suruç Devlet Hastanesi içerisini gösteren kamera görüntülerinin bağlı olduğu hard disklerin kilitli halde bulunan hastane server odasından çalındığına dikkat çekilen iddianamede, şüphelilerin "müştekilerin ve maktullerin Suruç Devlet Hastanesine getirilmeleri ve nakledilmelerine kadar geçen süre zarfında saldırgan grup içerisinde bulunmaları şeklindeki eylemleri ile birlikte suç işleme iradesi kapsamında gerçekleşen eylemler üzerinde ortak hakimiyet sağladıkları, ancak kim tarafından hangi eylemler nedeniyle sonucun gerçekleştiğinin bu aşamada belirlenememesi nedenleriyle hırsızlık olayına karışan şüphelilerin dışındakilerin maktuller Esvet Şenyaşar ve Adil Şenyaşar ile müştekiler Mehmet Şenyaşar ve Ferit Şenyaşar'a yönelik gerçekleşen eylemlerden bir bütün halinde sorumlu oldukları" kaydedildi.

Adalet nöbeti

İddianamenin 4 yıldır hazırlanmaması, Şenyaşar ailesinden bir kişinin tutuklu olmasına rağmen Yıldız ailesinden uzun süre kimsenin tutuklanmaması nedeniyle Şanlıurfa’da adalet nöbeti başlatan Emine Şenyaşar, eylemini 585 gündür sürdürüyor.