Gündem

Suruç'ta yaşamını yitiren Polen Ünlü'nün ağabeyi Doğukan Ünlü tutuklandı

Stajyer avukat olan Ünlü "çağrıya rağmen ifade vermeye gelmediği" için gözaltına alınmıştı

14 Ekim 2019 12:44

20 Temmuz 2015’de Suruç’ta IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda öldürülen 33 gençten biri olan Polen Ünlü’nün ağabeyi Doğukan Ünlü tutuklandı.

Stajyer avukat olarak çalışan Ünlü 12 Ekim günü saat 15.30 civarında evinden çıktığında polisler tarafından yolundan çevrilerek rutin Genel Bilgi Taraması’na (GBT) sokuldu. Hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiyle gözaltına alınan Ünlü, Çekmeköy karakoluna götürüldü. Ertesi gün nöbetçi mahkemeye çıkarılan Ünlü "örgüt üyeliği" iddiasıyla tutuklandı.

Tonç: Doğukan her gün adliyede stajyer avukat olarak imza atıyor

T24’e konuşan Ünlü’nün avukatı Kader Tonç, şunları aktardı:

“Bize Doğukan hakkında 25 Eylül’de çağrıya rağmen gelip ifade vermediği gerekçesiyle yakalama kararı olduğu söylendi. Ama Doğukan 15 gündür avukatlık stajını yapıyor, bu nedenle her gün adliyeye gidip imza atıyor. Ayrıca on yıldır ailesiyle beraber yaşıyor. Hakkında bir tanık ifadesi olduğu bize söylendi ama başka destekleyici delil bulunmuyor. Buna rağmen hakkında tutuklama kararı verildi. Son yıllarda muhalifleri cezalandırmak için özellikle tanık beyanlarının kullanılıyor, bunu destekleyen hiç bir delil olmamasına rağmen, itibar edilmemesi gereken tanım beyanları ile yargılamalar yapılıyor.

"Stajyer avukatlar mesleğin dışında bırakılmaya çalışılıyor"

“Ayrıca özellikle avukatlık mesleğinin başında stajyer meslektaşlarımıza dönük saldırılar OHAL’den beri yoğunlaştığı. Daha mesleğin başında olan Doğukan da Suruç davası için adalet mücadelesini mesleğiyle birleştirmek istiyordu. Ancak genç meslektaşlarımız haklarında iler tutar yanı olmayan beyanlarla özgürlükçü avukatlık pratiğinin dışına itilmek isteniyor.”

Doğukan Ünlü tutuklanmasının ardından Maltepe Cezaevi’ne gönderildi.