Dünya

Suriyeli muhalif komutanlar: ÖSO liderlerine “Türk ordusunun yanında olmaya hazır olun” emri verildi

30 Mayıs 2022 10:52

T24 Dış Haberler

Suriye'deki Türkiye destekli milis gruplar, Ankara'nın ülkenin kuzeyine yeni bir harekat başlatması durumunda operasyona katılmaya hazır olduklarını belirtti.

Reuters'a konuşan iki Suriyeli üst düzey muhalif komutan, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ünitelerinin liderlerine "saldırı pozisyonlarına" geçmeleri için emir verildiğini bildirdi.

Muhalif komutan Abdul Salam Abdul Razak, "Hazırlık bir-iki günde biter. Türk ordusunun yanında olmaya hazır binlerce savaşçı var" dedi.

Muhalif kaynaklardan biri, Türkiye'nin potansiyel yeni harekatının amacının Tel Rıfat ve Kobani'nin kontrolünü sağlamak olacağını; böylece Cerablus ile Tel Abyad arasında bağlantı kurulacağını dile getirdi. 

Türk ordusuyla temasta olduğu belirtilen bir komutan da Türkiye'nin yeni harekatının ne zaman başlayacağının belli olmadığını, hatta "bir sonraki emre kadar ertelenebileceğini" dile getirdi. 

AKP Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, hafta sonu Suriye'nin kuzeyine yapılması planlanan operasyonla ilgili kararlılık mesajı verdi. Erdoğan, "Bir gece ansızın onların da tepelerine ineriz, inmeye de mecburuz" dedi.

Türkiye, sonuncusu 2019'daki 'Barış Pınarı' olmak üzere Suriye'nin kuzeyine üç harekât düzenledi.
 

Erdoğan'dan bürokratlara seslenen Kılıçdaroğlu'na: Faşist ve darbeci zihniyetin yansımasıdır; ne bizim ne de kamu görevlilerinin muhatabı değildir

RTÜK, Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarını yayınlayan Tele1, KRT, Flash ve Halk TV’ye para cezası verdi!

İBB: Dava hukuki değil siyasidir, amaç İmamoğlu'nu siyasi haklardan mahrum etmektir

15 yıl sonra ilk: Millî Savunma Bakanı Akar, Birleşik Arap Emirlikleri'nde

TRT Haber: 3600 ek gösterge düzenlemesi bitti

Bakan Nebati: Enflasyonun geçici nitelikte olduğunu düşünüyoruz

Bakan Soylu: Son günlerde 'İşte sanatçılara engel konuluyor' deniliyor, bu olan olaylar benim dışımda bir kere

Osmanlı hanedan üyeleriyle AKP'li Birinci arasında 'davet krizi': "Fethi Mübin aziz milletimizin tamamının mülküdür, bir aileye ait değildir"

Suriyeli muhalif komutanlar: ÖSO liderlerine “Türk ordusunun yanında olmaya hazır olun” emri verildi
" />