Dünya

Suriye Dışişleri Bakanı Yardımcısı’ndan Kürtlere çağrı: Hükümet saflarına geri dönün

SDG: Esad'la görüşmek masadaki seçeneklerden biri

08 Ekim 2019 13:11

T24 Dış Haberler

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, ABD’nin bölgede çekilme kararının ardından Suriye’nin kuzeyindeki Kürt güçlerine ‘hükümet saflarına geri dönme’ çağrısı yaptı.

Associated Press’in aktardığına göre Suriye hükümetine yakın El Vatan gazetesinde yayınlanan açıklamalarında Mikdad, “Ana vatanın tüm evlatlarını kucakladığını” ve Şam’ın Suriyelilerin tamamının sorunlarını şiddet içermeyen, olumlu bir biçimde çözeceğini söyledi.

"Suriye herhangi bir işgali kabul etmeyecek"

Suriye’nin topraklarının tamamını koruyacağını ve herhangi bir işgali kabul etmeyeceğini ifade eden Mikdad, Türkiye’nin olası bir operasyonunu işaret ederek Kürt güçlerine de ‘cehenneme gömülmek’ yerine hükümete dönmeleri çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’den çekilme ve Türkiye’nin olası bir harekâtına karışmama açıklamasının ardından Suriye’den yapılan en üst düzey Mikdad’dan geldi.

"Esad'la görüşmek masadaki seçeneklerden biri"

Öte yandan NBC’ye konuşan SDG komutanı Mazlum Kobani de ABD’nin kararının ardından Suriye yönetimi ve Devlet Başkanı Beşar Esad’la görüşmeyi ve Türkiye’ye karşı iş birliği yapmayı da seçenekler arasına aldıklarını söyledi. Kobani, “Bu, an itibariyle masada olan seçeneklerden biri” dedi.