Gündem

Barış Pınarı Harekâtı'na ilişkin açıklama yapmak isteyen HDP'lilere polis müdahalesi

Biber gazından etkilenen HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz hastaneye kaldırıldı

15 Ekim 2019 11:49

Diyarbakır’ın merkez ilçelerinde, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlatılan Barış Pınarı Harekâtı'na ilişkin açıklama yapılacak HDP binalarının kapıları polislerce kapatıldı. Polisin kalkan, cop ve biber gazıyla müdahalede bulunduğu belirtilirken, HDP Milletvekili Saliha Aydeniz'in de biber gazından etkilenerek fenalaştığı aktarıldı.

Mezopotamya Haber Ajansı'nın haberine göre, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, Kuzey ve Doğu Suriye’deki harekâta ilişkin merkez Kayapınar, Bağlar, Sur ve Yenişehir ilçelerinde basın açıklaması yapmak istedi. Açıklamaların yapıldığı HDP ilçe binalarının kapıları ve çevresi çok sayıda polis, zırhlı araç ve TOMA’larla kapatıldı. Polisin “Diyarbakır Valiliği’nin eylem etkinlik yasağı”nı gerekçe göstererek "kesinlikle açıklama yaptırmayacaklarını" belirtmesi dikkati çekti.
 
 
Barışçıl eylem etkinliklerin düzenlenmesinin anayasal bir hak olduğunu belirten HDP’liler, bir siyasi partinin kapısını kapatarak çevresinin ablukaya alınmasını gerektirecek bir durumun olmadığını ifade ederek, polislerin dağılmasını istedi. 
 
HDP’lilerin darp edildiği belirtilen müdahalede, biber gazı nedeniyle HDP Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz fenalık geçirdi. Aydeniz, çağrılan ambulans ile hastaneye kaldırıldı. Müdahale ile birlikte polisin, kalkanlarla HDP’li grubu iterek ilçe binasının kapısını giriş ve çıkışlara kapattığı ifade ediliyor.
 
Sur, Kayapınar ve Yenişehir ilçe binalarının kapıları da polislerce kapatılırken, aralarında milletvekillerin de bulunduğu HDP’lilerin parti binalarındaki bekleyişinin sürdüğü bilgisi paylaşıldı. 
 
HDP milletvekili Musa Farisoğlu, kişisel sosyal medya hesabı Twitter'dan, "Bugün HDP Amed ilçe binalarının tümü polisler tarafından işgal edilmiş durumda. Muktedir olduğunu sanan iktidar ve de siyasi ortakları! Rojava’da katlettiğiniz sivillerin kanı bir ömür üzerinizde duracaktır" sözleriyle polis ablukasından şu görselleri paylaştı: