Yaşam

Sümeyye Erdoğan Bayraktar'dan Yeni Akit yazarına 'feminist' yanıtı

“Kadınlarla erkekleri yarıştırmıyoruz”

12 Ekim 2019 11:53

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı ve KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Yeni Akit gazetesinde yayınlanan ve 'feminist olmadıklarını söylüyorlar ama...' denilerek KADEM'in feminist olduğu imasında bulunan Ali Karahasanoğlu'nun yazısına isim vermeden yanıt verdi.  Sümeyye Erdoğan Bayraktar “Bizim anlayışımızda kadın ve erkeğin iki cins olarak yarıştırılması yoktur” ifadesini kullandı.

Gazete Duvar’da yer alan habere göre, Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu, 6 Ekim günü yayımlanan “KADEM ya öğrensin, ya sussun!” başlıklı yazısında “Adı, Kadın ve Demokrasi Derneği.. Daha çok bilinen şekli ile, KADEM. Yönetime Cumhurbaşkanı’nın kızı Sümeyye Hanım’ı da aldıkları için. AK Parti destekçisi olarak topluma lanse ediliyorlar. Yaptıkları açıklamalar, olaylara koydukları tavır, Tayyip Erdoğan’dan ilhamla hayata geçiriliyor gibi bir algı var. Kendileri ‘feminist olmadıklarını’ açıklıyorlar. Biz de öyle kabul etmek zorunda kalıyoruz. Ama.. Bu kabul; onların yanlış yaptıkları noktaları hatırlatmamıza da engel olmamalı” diye yazdı.

Karahasanoğlu’nun ‘feminist olmadıkların açıklıyorlar biz de öyle kabul ediyoruz’ sözlerine yanıt Sümeyye Erdoğan Bayraktar’dan geldi. KADEM Başkan Yardımcısı dün Adana temsilciliği açılışı için Nezihe Yalvaç Uygulama Oteli’nde düzenlenen törene katıldı. Sümeyye Erdoğan, burada yaptığı konuşmada KADEM’e yönelik eleştirilere yanıt verdi.

“Kadınlarla erkekleri yarıştırmıyoruz”

Kadın ve erkeğin 2 cins olarak yarıştırılmaması gerektiğini kaydeden Bayraktar, “Şiddetle mücadelede her ne kadar güçlü uygulamalarımız olsa da aksaklık olduğunu görüyoruz. Değerlerimizin özümsenmesi, gündelik pratik haline getirilmesi gerekir. KADEM olarak bizim anlayışımızda kadın ve erkeğin iki cins olarak yarıştırılması yoktur. Adalet zemininde birbirini tamamlayan kadın ve erkek anlayışımız vardır. Kadınlar Allah karşısında tek başına hesap verecektir. Tüm sorumlulukların en başında bir kuldur. Kendi iradesiyle hareket etmesi gereken bir bireydir” diye konuştu.