Gündem

Sultanahmet Meydanı'ndaki terör saldırısında karar (2)

Özden ATİK/İSTANBUL, (DHA)- SULTANAHMET Meydanı'nda 12 Ocak 2016'da terör örgütü IŞİD üyesi Nabil Fadlı tarafından gerçekleştirilen, 12 Alman vatandaşının öldüğü ve 16 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısına ilişkin 26 sanıklı dava karara bağlandı

31 Ocak 2018 18:17

Özden ATİK/İSTANBUL, (DHA)- SULTANAHMET Meydanı\'nda 12 Ocak 2016\'da terör örgütü IŞİD üyesi Nabil Fadlı tarafından gerçekleştirilen, 12 Alman vatandaşının öldüğü ve 16 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısına ilişkin 26 sanıklı dava karara bağlandı. 3 sanığa ağırlaştırılmış müebbet ve toplam 329\'ar yıl hapis cezası verildi.
İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi\'nde görülen duruşmaya, 4 tutuklu sanık ve avukatları katıldı. Son savunmaları sorulan sanıklar, tahliye ve beraat talebinde bulundu. Mahkeme 4 tutuklu sanıktan 3\'ü hakkında \"Anayasanın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs\" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve 12 kişiyi öldürme ve 16 kişiyi öldürmeye teşebbüs suçuna yardım ettikleri gerekçesiyle toplam 329 yıl hapis cezası verdi. Tutuklu sanık Abdurrahman Faiz Rashıd Rashıd ise \"Silahlı terör örgütüne üye olma\" suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılarak tahliyesine karar verildi. Mahkeme bu sanık hakkında yurtdışına çıkış yasağı koydu. 18 sanık hakkında beraat kararı verilirken; yakalamalı 4 sanığın dosyasının da ayrılmasına hükmedildi. 

 

Haber, değiştirilmeden kaynağından otomatik olarak eklenmiştir