Gündem

Süleyman Soylu'dan Rabia Naz açıklaması: Türkiye'de bu meseleyi kapatabilecek bir güç yok

15 Kasım 2019 13:26

Dün Rabia Naz Vatan'ın şüpheli ölümünü araştırmak için Eynesil'e giden gazeteciler Canan Coşkun, Tuğba Demir, belgeselci Kazım Kızıl ve baba Şaban Vatan şikâyet üzerine gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Gözaltılardan sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun kendisini aradığını aktaran Cüneyt Özdemir, Soylu'nun "Türkiye'de hiçbir güç bunu kapatamaz" dediğini ifade etti.

Özdemir Twitter'dan yaptığı paylaşımla, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu aradı. Rabia Naz cinayeti ile ilgili konuştuk. ‘Türkiye’de hiçbir GÜÇ bunu kapatamaz’ dedi. Kendisine yaşananların ‘hayatın akışına’ uygun olmadığını söyledim. ‘An be an takibindeyim’ dedi. Umut vericiydi.. Gazeteciler ve baba umarım serbest kalır! Sn. Süleyman Soylu ile konuşmamızda beni en çok şaşırtan Bakanın, Rabia Naz’ın babası ile sık sık konuştuğunu söylemesi oldu. Babada Bakanın direk cep telefon numarası varmış. Olayın yaşandığı kasabaya gitmeyi düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Cüneyt Özdemir'in açıklamasının ardından Bakan Soylu da bir açıklama yaptı. Soylu, Twitter'da yaptığı açıklamada şunları söyledi:

"Bu meseleyi kapatabilecek Türkiye’de bir güç yok"

"Yaptığı açıklama üzerine @cuneytozdemir'i aradım. TBMM Araştırma Komisyonu’nun ismi kullanılıp kandırılarak olay yerine getirilen müştekinin tehdit, şiddet görerek, zorla alıkonularak ifadesinden vazgeçirilmeye çalışıldığı iddiasına devletin kayıtsız kalamayacağını ve gereğinin yerine getirilmesinin hukuk devletinin görevi olduğunu söyledim. Aylardan beri bu meseleyi takip ediyorum. Kimse bu meseleye korkudan girmek istemiyor. Girenleri de sosyal medyada ya marjinaller ya da yüreği acıyanlar tepkiyle susturuyorlar. Gördüğüm şudur; Yargı emniyet adli tıp herkes görevini yapıyor. Buradan çıkarılmak istenen hedeflenen sonuç şudur; Rabia Naz kızımız üzerinden yargı, emniyet, tüm kurumlar birileri tarafından felç edilmek isteniyor.

Söyledim tekrar söylüyorum. Bugüne kadar babanın iddialarını kanıtlayacak en ufak bulguya rastlamadık. Bu meseleyi kapatabilecek Türkiye’de bir güç yok. Böyle bir vicdan da yok. Bu konu sosyal medyanın malzemesi değil adaletin işidir.

Şaban Vatan şahsıma da defalarca hakaret etmesine rağmen hep acısına, yaşadıklarına yordum. Ancak son olay araştırılması, irdelenmesi gereken başka bir boyuta taşındı.Kimsenin kendisini hakim savcı yerine koyup başkasının kişilik haklarını ihlal etmeye, zorla alıkoymaya, ifadesini değiştirmesi için tehdit etmeye ve işkence yapmaya hakkı yoktur. Hukuk doğrusunu yapmaktadır"

TIKLAYIN - Rabia Naz'ın babası Şaban Vatan ve gözaltındaki gazeteciler adli kontrol şartıyla serbest