Gündem

Son 4 yılda rastgele açılan ateşler sebebiyle 104 kişi hayatını kaybetti

CHP'li Gürer, "Genelgeye rağmen bu konuda neden yeterli önlemi alınmıyor?" diye sordu

18 Aralık 2019 11:14

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, rastgele açılan ateş sonucu son 4 yılda 104 kişinin hayatını kaybettiğini ölüm olaylarının 69’unun polis bölgesinde, 35’inin ise jandarma bölgesinde olduğunu bildirdi. Soylu, bin 810 kişinin de aynı nedenden ötürü yaralandığını, 3 bin 449 kişi hakkında işlem başlatıldığını bildirdi.

Bireysel silahlanmanın toplumda ağır sonuçlara neden olduğunu bildiren CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yapılan bütçe görüşmeleri sırasında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya rasgele açılan ateş sonucu yaşanan olayların bilançosunu sordu. CHP’li Gürer’in sorularını yazılı olarak yanıtlayan İçişleri Bakanı Soylu, rastgele açılan ateş sonucu son dört yılda 3 bin 873 olayın yaşandığını bildirdi. Soylu, bu olayların 3 bin 76’sının polis bölgesinde, 797’sinin ise jandarma bölgesinde yaşandığını söyledi. 

Birgün'den Hüseyin Şimşek'in haberine göre Soylu'nun yanıtını değerlendiren CHP'li Gürer, “Hayata mal olan olayların yaşanmaması için gerekli tedbirlerin tavizsiz alınması gerekmektedir. 24 Ekim 2018 tarihinde hazırlanan genelgeyle vali ve emniyet amirleri bu konuda uyarılmış ve tedbirlerin artırılması söylenmişti. Genelgeye rağmen bu konuda neden yeterli önlemi alınmıyor?" ifadelerini kullandı.