Gündem

Siyasi yasak nedir, siyasi yasak neleri kapsıyor?

Ekrem İmamoğlu hakkında, Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın duruşması görüldü. Eğer karar kesinleşirse İmamoğlu, siyasi yasak alacak. Duruşmanın ardından siyasi yasak ile ilgili detaylar merak edildi. Vatandaşlar, siyasi yasak ile ilgili bilgileri sorgulamaya başladı. Peki, Siyasi yasak nedir, siyasi yasak neleri kapsıyor?

14 Aralık 2022 18:14

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, Yüksek Seçim Kurulu üyelerine hakaret ettiği iddiasıyla açılan davanın duruşması görüldü. Ekrem İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi, karar kesinleşirse İmamoğlu siyasi yasaklı sayılacak. Vatandaşlar, siyasi yasak hakkında detaylarını araştırmaya başladı. Siyasi yasak konusu, internette gündem oldu. Peki, siyasi yasak nedir, siyasi yasak neleri kapsıyor?

İmamoğlu'nun avukatları, tanık beyanlarıyla ilgili süre istedi. Hâkim tüm talepleri 'davayı uzatmaya yönelik' diyerek reddetti. Karar için duruşmaya verilen aranın ardından İmamoğlu'nun avukatları, esas hakkındaki mütalaaya karşı beyanda bulunuyor. Almanya ziyaretinde olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun  İstanbul’daki dava sürecini yakından takip ettiği öğrenildi. Kılıçdaroğlu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nungörüşmesi 15 dakika sürdü.

TCK 53. madde nedir?

''Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma.''

Madde 53-(1) Kişi, kasten işlemiş olduğu suçtan dolayı hapis cezasına mahkûmiyetin kanuni sonucu olarak;
a) Sürekli, süreli veya geçici bir kamu görevinin üstlenilmesinden; bu kapsamda, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeliğinden veya Devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen, atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten,
b) Seçme ve seçilme ehliyetinden (…)
c) Velayet hakkından; vesayet veya kayyımlığa ait bir hizmette bulunmaktan,
d) Vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan,
e) Bir kamu kurumunun veya kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşunun iznine tabi bir meslek veya sanatı, kendi sorumluluğu altında serbest meslek erbabı veya tacir olarak icra etmekten, yoksun bırakılır.

Siyasi yasak nedir, siyasi yasaklı ne demek? 

Mevzuatta yer alan ''Siyasi partiler bu kişileri hiçbir suretle seçimlerde aday gösteremezler” düzenlemesi uyarınca, siyaset yasağı konulan kişiler, hiçbir partiye üye olamıyor.

Siyaset yasağı konulan kişiler bağımsız olarak hem genel hem de yerel seçimlere girebiliyor.

TIKLAYIN | İmamoğlu'na ceza verilirse ne olacak?

TIKLAYIN | İmamoğlu’nun “YSK üyelerine hakaret” davası: Ekrem İmamoğlu'na 2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası verildi!