Çevre

Siyanürle altın işletmeciliği yapan şirket kapasite artırımı istiyor

"Siyanürle altın işletmesi, toprağı, suyu, havayı kirleten bir çalışma biçimi”

29 Mayıs 2019 09:54

Ordu’nun Fatsa ilçesinde fındık ağaçlarıyla çevrili alanda siyanürle altın işletmeciliği yapan şirket kapasite artırımı istiyor. Kapasite artışı gerçekleşirse bölgede mevcut açık ocaklara ilave olarak 8 açık ocakta üretim faaliyeti yapılacak ve üretim faaliyetleri 14 yıl sürecek. 

Cumhuriyet'ten Hazal Ocak'ın haberine göre, Ordu’nun Fatsa ilçesinde 2015 yılından beri altın işletmeciliği yapılıyor. Altıntepe Madencilik Şirketi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na geçen günlerde kapasite artırımı için başvurarak Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) sürecini başlattı. Başvuru dosyasında “Kapasite artışı projesi ile ruhsat sınırları dahilinde tespit edilen yeni rezerv alanlarında açık ocak madencilik çalışmaları yürütülmesi, buna bağlı olarak mevcut yığın liç sahasının genişletilmesi ve açık ocak madenciliği ile çıkarılması planlanan sülfürlü cevherin zenginleştirilmesi için zenginleştirme tesisi kurulması planlanmaktadır” denildi.

Altıntepe Kapasite Artışı projesi ile mevcut çalışma alanı 196.45 ha’dan 394.70 ha alana büyütülmek isteniyor. Maden yöntemi ise delme, kontrollü patlatma, yükleme ve taşıma yöntemlerini içeren açık ocak madenciliği.
 
Proje kapsamında mevcut açık ocaklara ilave olarak 8 ayrı açık ocakta üretim faaliyetleri planlanıyor. Sahada açık ocak işletme planına göre üretim faaliyetleri 14 yıl sürecek. Söz konusu projenin halkın katılım toplantısı ise yarın saat 11.00’de Fatsa Yukarıbahçeler Mahallesi’nde yapılacak.

"Orman ve su kaynakları zarar gördü"

-Bölgede süren çalışmalar sırasında toprak kaymasının yanında su kaynaklarının da zarar gördüğünü belirten Eren Atasoy, “Başka çalışmalar da var. Yukarıtepe Kömürlükte ve Çötelli’de yapılan sondaj çalışması nedeniyle orman ve su kaynakları zarar gördü” diye konuştu. 

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül de “Siyanürle altın işletmesi, toprağı, suyu, havayı kirleten bir çalışma biçimi” dedi.