Medya

Sınır Tanımayan Gazeteciler ve 13 gazeteciden Fransız polisi hakkında suç duyurusu

Son olarak AA foto muhabiri Mustafa Yalçın, plastik el bombası nedeniyle gözünü kaybetmişti

23 Aralık 2019 19:59

Paris'te 5 Aralık'ta yapılan genel grev eylemlerinde polisin kullandığı plastik el bombası nedeniyle bir gözünü kaybeden Anadolu Ajansı (AA) foto muhabiri Mustafa Yalçın, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nü (RSF) harekete geçirdi. RSF, Mustafa Yalçın başta olmak üzere eylemlerde polisin attığı plastik bomba ve gaz bombası nedeniyle yaralanan 13 gazeteci ile birlikte, Fransız polisi aleyhinde suç duyurusunda bulundu.

Fransa'da Sarı Yelekler hareketi ve genel grevlerde bir süredir devam eden eylemler boyunca polis şiddetine maruz kalan gazeteciler, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ile birlikte harekete geçti. Gazeteciler, RSF ile birlikte Fransız polisinin, "kasıtlı şiddet kullandığı ve kamu otoritesinden sorumlu kişilerin, taahhütlü mal ve şahıslara zarar verdiği" iddialarıyla Paris Paris Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, "Bugün bu şiddetin cezalandırılması ve faillerin yaptıklarının hesabını yargı önünde vermesi için suç duyurusunda bulunuyoruz" dedi. Deloire, aynı zamanda kamu yetkililerinin de toplumsal hareketlerde, kamu düzenini sağlama ve yasaları uygulama yönetimini kapsamlı bir şekilde gözden geçirmeye teşvik etmek ve gazetecilerin artık düzeni sağlamaktan sorumlu bazı yetkililer tarafından hedef alınmasına son vermek istediklerini de vurguladı.

AA Foto Muhabiri Mustafa Yalçın, geçtiğimiz 5 Aralık günü, Paris'te Republique Meydanı'nda bir grup gösterici ve polis arasında yaşanan gergin anları görüntülemeye çalışırken, sol gözünden yaralanmıştı. İlk müdahalesi gönüllü doktorlar ekibi 'Street Medic' tarafından yapılan Yalçın, aynı gece ameliyata alınmış ancak, 6 saati bulan ameliyat sonunda, tüm çabalara rağmen sol gözünü kaybetmişti.

Suç duyurusuna katılan diğer gazeteciler

Şiddet olaylarında ağır kayıp yaşayan Mustafa Yalçın'ın yanısıra, Fransa'da bir süredir devam eden şiddet olaylarına hedef olan diğer gazeteciler de "kasıtlı polis şiddeti" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

La Rochelle kentinde 12 Ocak 2019'da düzenlenen Sarı Yelekler eylemlerini izleyen AFP ve Sud Oeust gazetesi için çalışan foto muhabiri Xavier Léoty'nin, LBD adı verilen plastik merminin isabet etmesi nedeniyle dizi kırılmıştı. Gazeteci dizindeki kırık nedeniyle 45 gün rapor almıştı.

Rennes kentinde yine foto muhabiri Jean-Claude Moschetti, gözüne isabet eden gaz bombası fişeği nedeniyle bir süre görme kaybı yaşamıştı.

Foto muhabirleri Adrien Levy-Caries, 1 Aralık 2018 tarihinde Sarı Yelekler eylemleri ilk başladığında, Arc de Triomphe yakınlarındaki bir lokantada polis tarafından coplanmıştı.

Hans Lucas Fotoğraf Ajansı foto muhabirleri Carine Schmitt ve Frédéric Scheiber Konbini muhabiri Pierre Angelergues ve Russia Today (RT) muhabiri Lucas Leger de LBD plastik mermi nedeniyle çeşitli yerlerinden yaralanmıştı.