Spor

Sha’Carri Richardson, uyuşturucu testinden geçemedi; Tokyo Olimpiyatları'nda olmayabilir

02 Temmuz 2021 12:35

ABD’li atlet Sha’Carri Richardson'ın yapılan testte esrar kullandığı belirlendi. Richardson'ın test sonucu onaylanırsa Tokyo Olimpiyatları'nda yer alamayacak.

"Yeni Flo-Jo’ olarak adlandırılan ABD’li atlet Sha’Carri Richardson, yapılan testte esrar içtiği belirlenince Tokyo Olimpiyatları’nda mücadele etme şansını kaybetmek üzere. Sha’Carri Richardson’ın Olimpiyat denemeleri sırasındaki uyuşturucu testinde başarısız olduğu doğrulandı. 

Eğer test sonucu onaylanırsa, 21 yaşındaki Richardson ABD takımından çıkartılacak. Yani 23 Temmuz’da başlaması planlanan Tokyo 2020 Oyunları’nda kadınlar 100 metrede yarışma şansını kaybedecek. Test sonuçları hakkında henüz bir açıklama yapmayan Richardson, Perşembe öğleden sonra Twitter hesabından ‘Ben insanım’ yazdı.

Richardson geçen ay Oregon’da 100 metreyi 10.64 saniyede koşarak herkesi büyülemiş ancak, hızını artırmaya neden olan arka rüzgar sebebiyle bu derece geçersiz sayılmıştı. 90 dakika sonra ters rüzgarla 100 metreyi 10.86 saniyede bitiren Richardson, Tokyo Olimpiyatları’na katılma hakkı elde etmişti.

Jenna Prandini, yerine yarışabilir

Richardson’ın ceza alması durumunda Jenna Prandini’nin Tokyo Olimpiyatları’nda yarışması muhtemel seçenekler arasında. Prandini, Richardson’ın kazandığı 100 metre yarışını dördüncü olarak tamamlamıştı. Esrar, 1 Ocak’tan beri Dünya Anti-Doping Ajansı tarafından ‘kötüye kullanım maddesi’ olarak sınıflandırıldı. Bunu kullanmanın cezası, sporcular için dört yıla kadar men getirebilir. Eğer sporcu, kullandığı uyuşturucunun performansına fayda sağlamadığını kanıtlayabilirse, cezası üç aya kadar inebilir. Richardson esrar kullanımının koşma yeteneğini geliştirmediğine dair kanıt sunsa da, Tokyo Olimpiyatları’na katılamayacağı anlamına geliyor.

Son 10 yılın en hızlısı

10 Nisan 2021’de 100 metreyi 10.72 saniyede koşan Richardson, son 10 yılda Amerikalı kadın atletler arasında en hızlı dereceyi elde etmişti. Richardson, bu sonuçla ABD’deki en hızlı aktif sporcu unvanını da almıştı. Aynı zamanda şimdiye kadar bir kadın atletin en hızlı altıncı ve tüm ABD’li atletler arasındaki en hızlı dördüncü isim olmayı başarmıştı.

Yeni Flo-Jo deniliyordu

Richardson’ın atletik becerisi, ikonik koşucu Florence ‘Flo-Jo’ Griffith Joiner ile kıyaslanmasına neden oldu. Geçen ay Vogue dergisindeki bir yazıda, Richardson ve Flo-Jo arasındaki benzerlikler ve iki sporcunun yaşadığı zorluklar karşılaştırılmıştı. Flo-Jo 1988 Seul Olimpiyatları’nda 100 metre, 200 metre ve bayrak yarışında altın madalya kazandıktan sonra atletizm ikonu oldu. Eylül 1998’de uykusunda epileptik nöbet geçirdikten sonra 38 yaşında hayatını kaybetti. Flo-Jo, 1998 yarışları öncesinde formundaki hızlı iyileşme nedeniyle performans arttırıcı ilaç kullanmakla suçlanmıştı. Ancak yarışırken yapılan tüm uyuşturucu testlerinden geçmişti. (Reuters)