Gündem

SGK'dan 'uyumlu borçlu'lar için taksit imkanı

1.5-3 milyon lira arası alacaklar için sosyal güvenlik il müdürü yetkili olacak

31 Mayıs 2018 15:31

Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) olan yükümlülüklerini süresinde yerine getirmiş ancak son bir yıl içinde borçlarını ödeyememiş olan uyumlu prim borçlularının borçlarını taksitlendirerek ödeyebilmelerine ilişkin esaslar belirlendi. Detaylar bugün Resmi Gazete'de yayımlandı.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan yönetmeliğe göre, 1 Ocak'tan itibaren vadesi gelen SGK ve işsizlik sigortası primleri, idari para cezası ile bunlara ilişkin gecikme cezası ve gecikme zammı tecil ve taksitlendirilebilecek.

Reuters'ın haberine göre, borç tutarlarına göre tecil ve taksitlendirmede; sosyal güvenlik merkezlerince takip edilen ve 1.5 milyon liraya kadar olan SGK alacakları için sosyal güvenlik merkezlerinin müdürü, 1.5-3 milyon lira arası alacaklar için sosyal güvenlik il müdürü yetkili olacak.

Büyükşehir belediyesi bulunan illerdeki sosyal güvenlik il müdürleri 1.5-4 milyon lira arası alacakların tecil ve taksitlendirilmesinde yetkili olacak.

Büyükşehir belediyesi olan iller için 4 milyon lirayı, diğer iller için ise 3 milyon lirayı aşan tutarların tecil ve taksitlendirme talepleri İcra Daire Başkanlığı'na gönderilmekle beraber söz konusu borç tutarları; 3-4.5 milyon lira arasında icra daire başkanı, 4.5-6 milyon lira arasında Sigorta Primleri Genel Müdürü, 6-7.5 milyon lira arasında SGK Başkanı, bu tutarın üzerinde ise SGK Yönetim Kurulu tarafından değerlendirilecek.