Sağlık

SGK, kanser hastalarının kullandığı akıllı ilacın giderini karşılarken hiçbir kesinti yapmayacak

Kanser hastasının hukuki mücadelesi kazanımla sonuçlandı

23 Aralık 2019 08:11

İki yıl önce mesane kanserine yakalanmasının ardından hastalığın akciğerlerine sıçramasıyla akıllı ilaç tedavisine başlayan Raşit Doğan Enhoş'un, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan aldığı, "Bedeli ödenecek ilaçlar listesinde yer almıyor" cevabından sonra başlattığı hukuki süreç kazanımla sonuçlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), kanser hastalarının kullandığı akıllı ilacın giderini karşılarken artık hiçbir kesinti yapamayacak.

Hüriyet'ten İsmail Saymaz'ın haberine göre, 30 Ekim’de Ankara 37’nci İş Mahkemesi’nde SGK aleyhine dava açan Enhoş, dilekçesinde, Sağlık Uygulama Tebliği’ni (SUT) dayanak gösterdi. Enhoş, tebliğe göre bakanlıkça onaylanan endikasyon dışı ilaç masrafının kurum tarafından karşılanacağını savundu. Mahkeme aynı gün ihtiyati tedbir kararı verdi ve ilacın tedavinin sonuna dek SGK tarafından karşılanmasına hükmetti.

SGK, geçmişe dönük olarak Enhoş’a ödeme yaptı. Ancak ilaç depolarına satışta iskonto ve kesinti yapmayı öngören Sağlık Uygulama Tebliği’nin 4’üncü maddesi işletilerek, 9 kez alınan ilaç için toplamda 72.125 TL iade edilirken, 31.325 TL ise kesilmiş oldu. Enhoş, bu kesintinin yasal olmadığını belirterek yargıya başvurdu. Ankara 37’inci İş Mahkemesi, 18 Aralık’ta herhangi bir kesinti yapılmadan ilaç ücretinin ödenmesine hükmetti.