Gündem

Sezai Temelli Diyarbakır'dan seslendi: Tüm milletvekillerine çağrımızdır, bu zulme sessiz kalmayın

23 Ekim 2019 14:26

Belediyelere kayyım ataması, belediye eş başkanlarının tutuklanması ile Kuzey Suriye'ye yönelik askeri operasyonuna gösterilen tavrı protesto etmek üzere Meclis çalışmalarını üç gün boykot etme kararı alan Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır'da oturma eylemi yaptı. Burada konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli “Parlamentoya uyarı ve protesto mesajı verdik. Tüm milletvekillerine çağrımızdır; bu zulme sessiz kalmayın. Yasalardan aldığınız güçle gereğini yapın. Yapmazsanız bilin ki, kayyum size de atanmıştır” dedi.

Yenişehir ilçesinin Ofis semtinde bulunan AZC Plaza önünde başlanan oturma eylemi öncesi kitlesel basın açıklaması yapıldı.

Eyleme HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) eş başkanları Leyla Güven ve Berdan Öztürk, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş ile HDP milletvekilleri Gülistan Koçyiğit, Murat Çepni, Rıdvan Turan, Saruhan Oluç, Fatma Kurtalan, İmam Taşçıer, Feleknaz Uca, Meral Danış Beştaş ve Filiz Kerestecioğlu yer aldı.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre yapılacak açıklama öncesinde AZC Plaza önüne çıkan bütün yollar polis tarafından barikatlar ve TOMA tipi zırhlı araçlarla kapatıldı. DTK, HDK ve HDP eş başkanları, saat 12.00’de yapılacakları açıklama için beraberlerindeki kitle ile birlikte sloganlar eşliğinde Sanat Sokağı’na geldi.

Buradan halkı selamlayarak açıklamanın yapılacağı AZC Plaza önüne geçmek isteyen kitle, polis tarafından durduruldu. Emniyet yetkilileri ile yapılan görüşmelerin ardından kitle, alkışlarla AZC Plaza önüne geldi.

Burada açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, polis ablukasına tepki gösterdi. Temelli, “Biz abluka altında yaşamayacağız. Ablukaları yıkacağız. Bizler burada halkımızla birlikte sokaklardayız. Bu kent bizim kentimiz. O yüzden Amed, Mardin ve Van ‘Ya me ye’ diyoruz. Hakikatin sesini asla kısamayacaklar” dedi.  

"Parlamentoya uyarı ve protesto mesajı verdik"

Devam ettiği konuşmasında üç gün boyunca Meclis çalışmalarına katılmamaları yönündeki kararlarının ardından Diyarbakır’a geldiklerini ifade eden Temelli, “Parlamentoya uyarı ve protesto mesajı verdik. Ülkenin kentlerine kayyum atanırken, parlamentonun duyarsız ve kayıtsız kalması kabul edilemez. Parlamento öncelikle bu saldırıyı kendisine yönelik kabul etmeli ve inisiyatif almalı. Kayyum şiddettir, zülümdür. Bir faşist düzendir. Bu düzene her şeyden önce parlamenterler karşı çıkmalıdır. Bu yüzden 3 günlük eylemimizle tüm milletvekillerine çağrımızdır; bu zulme sessiz kalmayın. Kürt halkı arkanızdadır. Yasalardan aldığınız güçle gereğini yapın. Yapmazsanız bilin ki, kayyum size de atanmıştır. Bir an önce kayyumların kentlerimizden defolup gitmesini istiyoruz. Kentin sahibi Kürt halkıdır” diye konuştu.

"Kayyum şiddetiyle arkadaşlarımızı tutukluyorlar"

Yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi (DBB) Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’nın tutuklamasına da sert tepki gösteren Temelli, “12 belediye başkanımız tutuklandı. 2016’da Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’ya yapılan muamele, dün bir kez daha tekrarlandı. Cezaevinde bulunan yoldaşlarımızın hiçbir suçu yok. Hepsinin bir an önce özgür kalmasını istiyoruz. Kayyum şiddetiyle arkadaşlarımızı tutukluyorlar. Bir kişi bile kalsak bu düzene karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

BAŞ: KALBİ DİYARBAKIR'DA ATAN MİLYONLARCA EMEKÇİ VAR.

Temelli’nin ardından Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş da bir açıklama yaptı. Baş şöyle konuştu:

"Bu iktidar, bir kez daha hem içeride hem dışarıda Kürtleri hedef tahtasına yerleştirerek, Türkiye'de şovenizm, ırkçılık estirerek, kendi iktidarını koruma kaygısı içerisine girmiş durumda. Burada Kürt emekçilerine ve direnen Kürt halkına selamlarımızı iletiyoruz. Maalesef Türkiye'de iktidar koltuğuna oturanlar, halkları birbirine düşmanlaştırmak için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar. Ama bütün Kürt halkı bilsin ki, Türkiye'de Kürtlerle barış, kardeşlik, dayanışma duygularıyla, kalbi Diyarbakır'da atan milyonlarca emekçi var. Ve onlar bu ablukanın kırılmasında görev üstleneceklerdir."