Gündem

Şengül Karaca'yı camdan iterek öldürmekle suçlanan Hasan Aydın beraat etti

16 Ekim 2019 13:28

Öğretmen Şengül Karaca’yı 4 Mayıs 2017’de pencereden atarak öldürdüğü suçlamasıyla yargılanan Hasan Aydın beraat etti. Duruşmada bakanlığın avukatı Hatice Boz, ifadesi alınan, ancak olaydan kısa bir süre sonra hayatını kaybeden tanık Ertuğrul Karakuş'un, Şengül Karaca'nın bağırtısının ardından iki elin Şengül'ü aşağıya doğru ittiğini gördüğünü belirttiğini aktardı.
 
İstanbul 31’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 10 duruşmasına tutuksuz sanık Hasan Aydın ve avukatı mazeret sunarak duruşmaya katılmazken, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Hatice Boz hazır bulundu.
 

Savcı beraat talep etti

Duruşmada Savcı Enver Fatih Çimrin, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Mütalaada, market sahibi Harun Ağırman'ın ifadesinde yer alan, sanık Aydın ile ölen Karaca'nın aralarında hiçbir zaman bir tartışmaya veya kavgaya tanık olmadığını söylediği aktarıldı. Savcı, olaya ilişkin 5 Aralık 2018 tarihli bilirkişi raporunda yer alan, "Yere ilk temas eden kısmının ayakları olduğu, bu düşüşün çivileme atlayış olarak tabir edildiğine" dikkat çekildi. Raporda geçen "Bilirkişi keşfi sırasında yapılan ölçümlerin olayın 'cinayet mi, yoksa intihar mı' olduğu yönünde kesin ayrım yapılmasına olanak vermediği" şeklindeki şüpheli bulguya da yer verildi. Mütalaada, "şüpheden sanık yararlanır ilkesi" gereğince, mahkumiyeti için kesin ve inandırıcı delil bulunmadığından sanığın beraatına karar verilmesini talep etti.
 

Tanık, Karaca'nın itildiğinin görmüş

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı avukatı Hatice Boz ise savcının mütalaasına katılmadığını belirterek, "Dosya kapsamındaki deliller gereğince sanığın cezalandırılmasını istiyoruz. Soruşturma aşamasındaki ifadesi alınan, ancak olaydan kısa bir süre sonra ölmüş olması nedeniyle hazırlık ifadesi okunan tanık Ertuğrul Karakuş, Şengül Karaca'nın bağırtısının ardından iki elin Şengül'ü aşağıya doğru ittiğini gördüğünü belirtmiştir. Sanık Hasan Aydın da dosyanın hazırlık aşamasında Şengül Karaca ile ilgili olarak 'Şengül intihar edecek biri değil' demiştir. Sanığın mahkeme aşamasında ise 'Son 6 ay içerisinde zaten bunalımdaydı' şeklinde ifadesi vardır. Ayrıca sanık evin içerisindeki dağınıklığa ilişkin olarak somut bir savunmada bulunamamıştır” dedi. 
 
Sanık Aydın’ın çelişkili beyanlarına dikkati çeken avukat Boz, “Tanık beyanlarına göre, Şengül Karaca'nın intihara meyilli olduğuna dair bir beyan yoktur. Maktulün kendisini pencereden atmasını gerektirecek herhangi somut bir delil yoktur” diyerek, üst sınırdan cezalandırılarak, tutuklanmasını talep etti. 
 

Beraat kararı

Mahkeme heyeti, sanığın çelişkili beyanları, tanık beyanları ve sanığın aleyhine olan olay yeri inceleme raporuna rağmen, sanık Hasan Aydın'ın üzerine atılı suçu işlediğinin sabit olmadığı gerekçesiyle, hakkındaki yurt dışı yasağını kaldırarak, beraat kararı verdi. (MA)