Gündem

Sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan Cargill işçilerinin eylemi 1 yılını doldurdu

Tek Gıda-İş Sendikası Genel Teşkilat Sorumlusu İbrahim Ören: Sömürgeci politikalarınıza asla ülkemizde izin vermeyeceğiz

18 Nisan 2019 12:58

ABD merkezli gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün sektörlerinde faaliyet gösteren Cargill firmasında çalışırken sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işlerine son verilen işçilerin eylemi 365 günü geride bıraktı. 

ABD merkezli gıda firması Cargill'den sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan işçiler, eylemlerin birinci yıldönümünde, Cargill şirketinin Türkiye'deki genel merkezi önünde toplandı. Tek Gıda-İş Sendikası Genel Teşkilat Sorumlusu İbrahim Ören, Cargill işçileri adına basın açıklaması yaptı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Ören "Cargill üretim devam ederken kota fazlalığı ve ekonomik daralmayı sebep göstererek sendikal örgütlenme yapan 14 işçiyi işten çıkarttı. Şirket aradan geçen bir yılda hukuk tanımazlığına devam etti. Anayasal hakları tanımamaya, üyelerimize mobing yaparak sendikal örgütlenmeye engel olmaya, sömürgeci Amerikan politikalarının işçi sınıfı üzerinde gölgesi olmaya devam ediyor. Şunu bilmelisiniz ki, burası Ortadoğu değil. Sömürgeci politikalarınıza asla ülkemizde izin vermeyeceğiz. Cargill işvereninin gerçek yüzünü tüm dünyaya haykırmaya devam edeceğiz. Mücadelemizin 1. yıl dönümünde asla yılmadan ve daha güçlü bir şekilde karşınızdayız. İşçi sınıfı Cargill direnişiyle tekrar umutlandı ve daha çok birbirine kenetlendi" dedi.

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul İl Başkanı Cem Dikmen ise, "Bu sadece Cargill işçisinin meselesi değil, bu tüm emekçi sınıfların halk mücadelesidir. Emekçi sınıfların anayasal haklarını kullanabilme mücadelesidir. Bu aynı zamanda yönetim, hükümet meseledir. Eğer kamucu ve insan odaklı bir hükümet sistemimiz olsaydı; Cargill yöneticilerini ayağına çağırıp hükümetin ‘sen ve senin gibi yabancı şirketler benim emekçimin, işçimin anayasal hakkını gasp edemez, derhal hakkını geri vereceksiniz' demesi gerekirdi. Bu direniş zafere ulaşana kadar, her daim yanlarında olacağız" dedi.

Türkiye Gençlik Birliği (TGB) İstanbul İl Yöneticisi Emre Oflaz da, Cargill işçilerinin yanında olduklarını söyledi. Oflaz, "Bugün Türk ordusu Suriye'nin kuzeyinde, Doğu Akdeniz'de nasıl emperyalistlerin başını ezebiliyorsa, bugün de Cargill işçileri emperyalistlerin sermaye babalarıyla büyük bir direnişle savaşmaktadır. 1919'un yüzüncü yılında vatan ve emek mücadelesi hiç olmadığı kadar iç içe geçmiştir, ikisi bir arada yürümektedir" diye konuştu.

Cargill'in Türkiye genel merkezi önünde gerçekleşen toplantıya ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş ve CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da katıldı.