Gündem

Selfie, estetik ameliyatı artırıyor mu?

"Ortalama Y kuşağı hayatı boyunca 25 binden fazla selfie yapıyor"

31 Ağustos 2018 15:41

Amerikan Plastik Cerrahi Derneği’nin resmi dergisi ‘Plastic and Reconstructive Surgery’de (Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi) yayımlanan rapora göre, 2017’de ABD’de 13 ila 19 yaşlarındaki 229 bin genç estetik ameliyat yaptırdı. Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafların gençler arasında estetik ameliyat artışına neden olduğu yorumu yapıldı.

Estetik ameliyatlarda 2016’ya göre yüzde 11’lik artış kaydedildiği belirtilen raporda, bu operasyonlar için harcanan toplam miktarın da 6.5 milyar dolardan fazla olduğu kaydedildi.

Raporu hazırlayan doktorlar Rod J. Rohrich ve Min-Jeoing Cho, ergenlerde plastik cerrahiye olan talebin önemli ölçüde arttığını vurgulayarak, genç hastaların genellikle burun düzeltme, dudak çatlağı tedavisi, göğüs ve kulak küçültme gibi alanlarda estetik ameliyat yaptırdıklarını, sosyal medya nedeniyle botoks ve diğer enjeksiyon estetiğine yönelimin de arttığına dikkat çekti.

Kişi başı 25 binden fazla selfie 

“Ortalama Y kuşağı hayatı boyunca 25 binden fazla selfie yapıyor. Bu astronomik bir rakam ve bu yaş grubundaki özgüven sorunundan kaynaklanıyor” denilen raporda, Instagram, Snapchat ve Facebook fotoğraflarının her kesimde, özellikle sosyal medyayı daha fazla kullanan gençler arasında estetik ameliyatları arttırdığı kaydedildi.