Gündem

Düzce'deki selde 7 kişi ölmüştü; Koçar Köyü'nün eski muhtarı iki yıl önce sel uyarısında bulunmuş

"Belediyenin para verip vatandaşın arazisine döktüğü hafriyat Sarma Deresi yatağını tıkadı"

30 Temmuz 2019 10:59

Düzce'nin Akçakoca ilçesindeki 7 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketiyle ilgili dikkat çeken bir ayrıntı olduğu ortaya çıktı. Sel felaketinden 2 yıl önce Koçar Köyü'nün eski muhtarı Yılmaz Kütük’ün, bölgede Devlet Su İşleri (DSİ)’ne iş yapan bir firmanın döktüğü hafriyatın Sarma Deresi yatağını kapatarak suni gölet oluşturduğu ve önlem alınmasını istediği ortaya çıktı.

Selde, suni göletin önündeki set çökmüş ve 5 kişi bu sebepten hayatını kaybetmişti. Eski muhtar Kütük, “Biz 2 sene önce uyardık. Uyarılarımızı dinlemediler” dedi.

Konuyla ilgili Sözcü'den Uğur Enç'e konuşan muhtar Kütük, “Dere boyunca bütün tesisler sele kapılıp gitti. Vatandaşlar şikâyetçi oldular. Dikkate alan olmadı. Belediye vatandaşın arazisine hafriyat döküp üzerine de para verdi. Belediyenin su arıtma tesisini yaparken bütün hafriyatını oraya taşıdılar. Son yağmurda bir anda bir su geldi. Yıktı götürdü. Fındık bahçeleri yıkıldı. Mesire alanı tarumar oldu. Alabalık tesisleri mahvoldu. Suni bir gölet oluşmuştu. O yıkılınca böyle oldu. Biz 2 sene önce uyardık. Uyarılarımızı dinlemediler” dedi.

Allah'ın yarattığı sistemi değiştirmeyin" diye uyarmış

28 Ağustos 2017'de yerel gazetecilere açıklamalarda bulunduğu öğrenilen eski muhtar KÜTÜK'ün dönemin yerel gazetelerinde yer alan haberde şu ifadeleri kullandığı görüldü;

“O bölgede Sarıyayla, Kurugöl, Koçullu ve Koçar köylülerinin fındık bahçeleri var. Durum çok kötü. Hiçbir yetkili bugüne kadar buraya gelip bakmadı. Allah göstermesin, bir heyelan ve sel anında olabilecek felaketin boyutunu tahmin bile edemezsiniz. Yağmurlu bir zamanda dere taşabilir. Bu çok tehlikeli. Şu an derenin temizlenip açılması lazım. Siz ticari kaâr adına Allah'ın yarattığı oradaki sistemi değiştiriyorsunuz. Doğanın akışına zarar veriyorsunuz, bu çok yanlış. Sayın valimiz duruma acil el atmalı, ortada bir yanlış var ve bu düzeltilmeli.”

Düzce'nin Cumayeri ve Akçakoca ilçelerinde yollar kapandı, onlarca kişi mahsur kaldı

Eski muhtar Yılmaz Kütük'ün bu tespitini haberleştiren yerel gazeteci Nevzat Cingirt de yetkilileri önlem almaya davet etmişt. Sarma Deresi yatağında oluşan göletin neden olduğu selde Koçar Alabalık Tesisleri, Kaşmirpar, Yeşil Vadi, Cumayanı Mesire Alanı, 15 Temmuz Şehitler Parkı, Tuana Otel, Günbatmı Tesisleri, dere boyunda yer alan düğün salonları ile Akçakoca Belediyesi'ne ait garaj ağır hasar görmüştü.