Gündem

Selanik'teki Atatürk Evi'ne saldırı girişimi

17 Ekim 2019 14:42

Yunanistan'ın Selanik kentinde Atatürk Evi Müzesi'ne yönelik eylem girişimi oldu. Söz konusu teşebbüse yönelik Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy açıklama yaptı.

Aksoy "PKK/PYD/YPG terör örgütü bünyesinde terörist faaliyetler yürüttükleri de bilinen Yunan anarşist gruplar tarafından bugün saat 11.00 sularında Selanik Başkonsolosluğumuz yerleşkesindeki Atatürk Evi'ne yönelik bir eylem teşebbüsünde bulunulmuştur" dedi.

Independent Türkçe'nin haberine göre Dışişleri sözcüsü Yunan makamlarına da Türkiye'nin konuyla ilgili beklentisi ile ilgili çağrı yaptı: 

"Yunan makamlarından beklentilerimiz, bu ve benzer girişimleri kaynağında engellemeleri, misyonlarımızın ve personelinin korunmasına yönelik titiz tedbirler almaları, her hal ve karda, failleri yargı önüne çıkararak hak ettikleri şekilde cezalandırmalarının sağlanmasıdır."

"Yunan makamlarından beklentilerimiz..."

Türkiye'nin Selanik Başkonsolosluğunun görevlilerince eylemcilerin Atatürk Evi'nin bahçesinde kontrol altına alındığını vurgulayan Aksoy, şunları söyledi:

"Bilahare Türk milleti için son derece yüksek manevi değeri olan Atatürk Evi'nin ve Başkonsolosluğumuz mensuplarının can ve mal güvenliğine zarar gelmesine fırsat kalmadan Yunan polisince gözaltında Başkonsolosluğumuz bahçesinden çıkarılmışlardır. Yunan makamlarından beklentilerimiz, bu ve benzer girişimleri kaynağında engellemeleri, misyonlarımızın ve personelinin korunmasına yönelik titiz tedbirler almaları, her hal ve karda, failleri yargı önüne çıkararak hak ettikleri şekilde cezalandırılmalarının sağlanmasıdır."