Yaşam

Sel ekonomisi; vatandaş, şiddetli yağmurun getirdiği odunlar için sahil şeridine koştu

Rize'nin Çayeli ilçesindeki vatandaşlar kışlık yakacak için kıyıya vuran odunları topladı

29 Eylül 2017 16:00

Rize'de şiddetli yağmuru etkisiyle taşan derelerin denize sürüklediği odunlar için Çayeli'ndeki vatandaşlar sahil şeridine koştu. Kıyıda biriken odunlar kışlık yakacak ihtiyaçlarını gidermek için aileler tarafından toplandı.

Çayeli İlçesi’nde etkili olan şiddetli yağmur sel ve heyelanlara neden oldu. İlçeye bağlı Gürpınar Köyü’nde çöken bir evin enkazı altında kalan 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı. Senoz deresinin taşması sonucu Çayeli-Kaptanpaşa karayolu bir çok noktadan ulaşıma kapandı. Sel suları devirdiği ağaçlarla birlikte önüne kattığı her şeyi denize sürükledi. Karadeniz kıyısında biriken odunlar da vatandaşları sevindirdi. Bu sabah yağmurun dinmesiyle birlikte kıyıda toplanan çok sayıda kişi motorlu testerelerle kestikleri odunları toplamaya başladı.

Geceden toplamaya başladılar

Denizde odun toplayanlar arasında 85 yaşındaki Cevat Ketenci de yer aldı. İlerlemiş yaşına rağmen oğlu Seyhan Kenetci’ye yardım eden yaşlı adam kışlık odun ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını anlattı. Oğlu Seyhan Ketenci de, “Sel odunları denize sürükledi. Her taraf odun kaynıyor. Biz de biriken odunları topluyoruz. Geceden başladık. Sabahta çok kişi geldi. Kışlık odun ihtiyacımız çıktı” dedi.

Deniz kıyısından odun toplayan Hamdiye Yazıcı ise eşini yakın bir zamanda kaybettiğini belirterek kışlık oduna ihtiyacı olduğunu belirtti, “Buradan odun toplamak zor oluyor ama mecbur ne yapalım. Oduna ihtiyacımız var” diyerek kışı bu odunlarla geçireceğini anlattı.

Aşırı yağışlar sonucu heyelanda bir evin çökmesi sonucu 1 kişinin öldüğü, 1 kişinin yaralandığı Çayeli merkeze 24 kilometre uzaklıktaki Gürpınar Köyü’ne, yağmurun dinmesinin ardından bu sabah arama kurtarma ekipleri yeniden hareket etti. Dün arama kurtarma ekipleri, aşırı yağış ve yollardaki hasar nedeniyle köye gidememişti.