Gündem

Şehir Üniversitesi'nin olduğu arazi, tapuda Maliye Hazinesi'ne devredildi

"Karar, Anayasa'da güvence altına alınan mülkiyet hakkının da ihlali anlamına gelmektedir"

18 Aralık 2019 20:16

T24

Bilim ve Sanat Vakfı'na ait, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da kurucuları arasında yer aldığı İstanbul Şehir Üniversitesi'nin olduğu arazi, Kartal Tapu Müdürlüğü'nün kararıyla Maliye Hazinesi'ne devredildi. Üniversite yönetimi karara tepki gösterirken, yapılan açıklamada, "Söz konusu tescil işlemi bilgimiz olmaksızın yapıldığı gibi, kanun hükmüne veya kesinleşmiş bir mahkeme kararına dayanmamaktadır. Aynı zamanda Anayasa'da güvence altına alınan mülkiyet hakkının da ihlali anlamına gelmektedir" denildi.

Şehir Üniversitesi yönetimi, 12 Aralık'ta Kartal Tapu Müdürlüğü'nün aldığı bir kararla üniversite adına kayıtlı bir taşınmazın 'bilgileri ve rızaları dışında' Maliye Hazinesi'ne devrinin gerçekleştirildiğini duyurdu. Karara itiraz edildiği duyurulurken, "Gerçekleştiren kurum ve kişiler hakkında gerekli hukuki ve cezai tüm yasal yollara başvuracağını kamuoyunun bilgisine sunarız" ifadeleri kullanıldı.

Şehir Üniversitesi'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Kartal Tapu Müdürlüğünün 12.12.2019 tarih ve 64712239-105-E.4720758 sayılı yazısıyla, Üniversitemiz adına kayıtlı olan “İstanbul İli, Kartal İlçesi, Orhantepe Mahallesi, 2222 Ada, 237 (Yeni 12703 ada 237) parsel" nolu taşınmazın mülkiyetinin, Üniversitemizin bilgisi ve rızası dışında Maliye Hazinesi'ne devrinin gerçekleştirildiği bildirilmiştir.  

"Söz konusu tescil işlemi, mülkiyet hakkına sahip olan Üniversitemizin katılımı ve bilgisi olmaksızın yapıldığı gibi, kanun hükmüne veya kesinleşmiş bir mahkeme kararına dayanmamaktadır. Bu nedenle anılan tescil işlemi, Türk Medeni Kanununun 1013. ve 1014. maddelerine açıkça aykırıdır.  

"Kartal Tapu Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen tescil işlemi, aynı zamanda Anayasa'da güvence altına alınan mülkiyet hakkının da ihlali anlamına gelmektedir. 

"Üniversitemizin söz konusu tescil işlemine açıkça itiraz ettiğini; itirazımız doğrultusunda hukuken geçersiz olan söz konusu tescil işleminin geri alınması ve tapu kaydının düzeltilmesi gerektiğini; işlemin kanuna aykırı olduğunu bilerek gerçekleştiren kurum ve kişiler hakkında gerekli hukuki ve cezai tüm yasal yollara başvuracağını kamuoyunun bilgisine sunarız. ​

"Kartal Tapu Müdürlüğünün 12.12.2019 tarih ve 64712239-105-E.4720758 sayılı ​yazısına buradan ulabilirsiniz."

TIKLAYIN - Erdoğan’ın ilk müsteşarı ve eski bakan Ömer Dinçer: Kopuşum 17-25 Aralık’ta başladı; Yüce Divan’a gitsinler diye oy vermiştim