Gündem

Savunması "Yetkili Öcalan" diye yansıtılınca Demirtaş'ın danışmanı açıklama yaptı; HDPonline hesabı paylaşımı sildi!

(Arşiv) Kobani davasından

06 Eylül 2022 23:52

T24 Haber Merkezi

Edirne Cezaevi'nde tutuklu olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobani davasında yaptığı savunmanın "Yetkili Öcalan" şeklinde özetlenerek kamuoyuna yansıtılması üzerine, basın danışmanı Zınar Karavil aracılığıyla açıklama yaptı. Karavil, "Demirtaş bugün duruşmada bir saati aşkın süre savunma yaptı. Sorunların silahla, şiddetle çözülemeyeceğini, PKK'nin silahları bırakması gerektiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesi gerektiğinin doğru olacağını belirtti" dedi.

Demirtaş'ın, Edirne Cezaevi'nden SEGBİS sistemi aracılığıyla verdiği ifade; HDP'nin de retweet ederek Twitter'da paylaştığı "HDPonline/6-8 Ekim Gerçekleri " adlı hesaptan, saat 15.30 sıralarında Demirtaş'a atfen, "Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir." " ifadeleriyle paylaşıldı.

Bu tweet, HDP Genel Merkezi'nin Twitter'daki resmi hesabı tarafından da retweet edilerek paylaşıldı.

Ancak yaklaşık beş saat kadar sonra, Demirtaş'a atfen verilen bu sözleri içeren tweet, HDPonline/6-8 Ekim Gerçekleri adlı hesap tarafından silindi.

Demirtaş'ın danışmanı: Bağlamından koparıldı!

Selahattin Demirtaş'ın Basın Danışmanı Zınar Karavil de, 22.21'de Twitter'da yaptığı açıklamada, "sözleri haberleştirilirken acele edildiğinden Demirtaş'ın sözlerinin bağlamından koparıldığını" vurguladı.

Karavil, şu açıklamayı yaptı:

1- Demirtaş bugün duruşmada bir saati aşkın süre savunma yaptı. Sorunların silahla, şiddetle çözülemeyeceğini, PKK'nin silahları bırakması gerektiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesi gerektiğinin doğru olacağını belirtti.
 
2- Demirtaş'ın savunması haberleştirilirken acele edildiğinden, sözleri bağlamından koparılmıştır. Durum budur ve Demirtaş bu görüşünü istikrarlı bir şekilde defalarca kamuoyuyla paylaşmıştır.
 
3- Ayrıca, Demirtaş'ın savunmasının SEGBİS tam çözümü, önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılacaktır."