Gündem

Savcı, akademisyen Tuna Altınel'in cezalandırılmasını istedi

Altınel, Fransa'da katıldığı bir konferans gerekçe gösterilerek, “terör örgütü propagandası" suçlamasıyla yargılanıyor

19 Kasım 2019 15:04

Lyon-1 Üniversitesi öğretim üyesi ve 'barış bildirisi' imzacısı Tuna Altınel hakkında Fransa’da gerçekleşen bir konferans gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada Tuna Altınel beraatini talep ederken, savcı Altınel'in cezalandrılmasını istedi.

Tuna Altınel 21.02.2019 tarihinde gerçekleşen “Cizre: Bir katliam hikayesi” sebebiyle yargılanıyor. Altınel 11 Mayıs'ta pasaportundaki tahdidi kaldırmak için gittiği Balıkesir'de gözaltına alınmış 81 gün süren tutukluluğun ardından 30 Temmuz’da görülen ilk duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

Duruşma öncesi yapılan basın açıklamasında “Tuna hocamız tahliye edilmesine rağmen Balıkesir Valiliği yargılanmasını gerekçe göstererek pasaportunu geri vermemiştir. Seyahat özgürlüğü kısıtlanmıştır. Hocamızın derhal beraatini ve pasaportunun iadesini istiyoruz” dendi.

Duruşmada, savcı mütalaasında söz konusu konferans hakkındaki ilişkin sosyal medya paylaşımlarının terör örgütü propagandası kapsamında değerlendirdiğini belirterek Tuna Altınel'in cezalandırılmasını talep etti.

Tuna Altınel ise savunmasında “Bu okuduğunuz metin derneğin geceye çağrı niteliğinde hazırladığı bir metindir. Siz şu an bir terör örgütü propagandası okumadınız. Gerçekler silsilesini okudunuz" diyerek beraatini ve pasaportunun geri verilmesini istedi

Mahkeme, esasa ilişkin savunmaların hazırlanması için bir sonraki duruşmayı 24 Ocak 2020 tarihine erteledi.