Gündem

Eski AKP milletvekilleri ve gazetecilerden seçim yorumu: Hezimet, Cumhurbaşkanımıza yanlış bilgi verenler için hesap zamanı

23 Haziran 2019 20:14

Kesin olmayan sonuçlara göre CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun AKP'nin adayı Binali Yıldırım'a yaklaşık 800 bin oy fark attığı İstanbul seçimi için eski AKP milletvekili Şamil Tayyar, gazeteci Cem Küçük ve Eski AKP milletvekili Aydın Ünal ilk yorumlar geldi. Tayyar, seçimin İmamoğlu'nun mazbatasının iptal edildiği 6 Mayıs'ta kaybedildiğini söyleyerek, "Cumhurbaşkanımıza yanlış bilgi verenler için şimdi hesap zamanı" ifadesini kullandı. Cem Küçük'ten de kesin olmayan seçim sonucu için "Hezimet" yorumu geldi. Ünal ise "Kötü kampanyayla tekrar hezimete yol açtılar" ifadesini kullandı. Akit yazarı Abdurrahman Dilipak da Binali Yıldırım'a, "Böyle siyaset mi yapılır?" dedi.

Üç isim de Twitter'dan yaptığı açıklamalarda İstanbul seçimini değerlendirdi. 

Tayyar, sonuç için "Hayırlı olsun" yorumunu yaparak şu ifadeleri kaydetti: 

"Hayırlı uğurlu olsun. Sandıkta tecelli eden milli iradeye saygı duymak, demokratik olgunluktur. Seçim aslında 6 Mayıs’ta kaybedilmişti. Milletle inatlaşılmaması gerçeğini, 17 yıl sonra biz de öğrendik. Cumhurbaşkanımıza yanlış bilgi verenler için şimdi hesap zamanı."

Küçük'ten seçim sonucuna dair hezimet yorumu geldi. Küçük şu tweet'i paylaştı:

"Bu sonuç kabul edelim ki AK Parti için hezimettir."

Aydın Ünal, susma zamanı değil artık diyerek şu ifadeleri kullandı:

"Yoo! Erken de değil, susma zamanı da değil artık. 31 Mart’ta hezimet yaşattılar. Gereksiz yere seçim tekrarı yaptırdılar. Kötü kampanyayla tekrar hezimete yol açtılar. Boğaz’a nazır yalılarında PELİKAN baronları 'nasıl da kemirdik' diye kadeh tokuşturuyor olmalı şu an!"

 

Akit TV'de konuşan Akit yazarı Abdurrahman Dilipak ise şunları söyledi:

"Sürekli vaad edenler siyaseti meta haline getirdi. Binali Yıldırım’ın otopark vaadi mesela. Bütün otoparkçılar iflas eder. Hepsi belediyenin kapısına dayanırdı. Gençlerin internet kullanmasından şikâyet ediyoruz. Yıldırım 10 GB vaad ediyor. Böyle siyaset mi yapılır?"